2020 Ağustos Ayı İnşaat Tuğlası Güncel Fiyat Listesi

İnşaat sırasında kullanılan çok sayıda malzeme var. Bu malzemeler ekonomik değişimler ile birlikte çok yüksek seviyelere çıkabiliyor. Bunları etkileyen olan etkenlerin farklı olduğu biliniyor. İnşaat malzemeleri içerisinde önemli bir yere sahip olan inşaat tuğlası insanların en çok merak ettikleri parça olarak dikkat çekiyor.

birevim peşinatsız ev

İnşaat yapı malzemeleri içerisinde tuğla ile birlikte demir, çimento, sıva malzemeleri, iç tasarım ürünleri gibi birçok kalem yer alıyor. Artış sadece belirli ürünlerde yaşanmıyor. Tüm malzemeler de bu artış net bir şekilde görülebiliyor. Bunun altında yatan çok sayıda farklı neden fiyatların bir anda çok dikkat çekici bir şekilde yükselmesine neden oluyor.

İnşaat Malzemeleri Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

İnşaat malzemeleri ülkemizde son yıllarda yaşanan fiyat değişimlerinden etkileniyor. 2019 yılında başlayan bu değişim 2020 içerisinde ki virüs salgınının da etkisiyle giderek dikkat çekici bir seviyeye geliyor. Yaşanan bu gelişmelerin altında birçok neden bulunuyor.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları piyasanın etkilenmesine neden oluyor. Bu savaşın ardından pandemi sürecinin de eklenmesi ortalığın iki aylık bir süre içerisinde toz dumana dönmesine neden oldu.

Tüm bu dönemlerin atlatılması ve başlayan normalleşme süreci nedeniyle sektörde çok önemli bir artış yaşandığı net bir şekilde görülebiliyor. Ağustos ayında kredilerin eski halini alması ile birlikte tuğla fiyatları son halini almasıyla dikkat çekti.

2020 Ağustos Güncel İnşaat Tuğlası Fiyatları

İnşaat tuğlası konuyla ilgisi olmayanlar tarafından çok fazla detayı bilinmeyen bir üründür. Ancak kullanıldığı alanlar ve yapıları gereğince birbirinden ayrılmaktadır. 8,5 – 10 – 13,5 – 18,5 ve 24’lük olarak ayrılan tuğlalara ek olarak büyük tuğla çeşitleri de bulunuyor.

8,5’luk Tuğla Fiyatı: 0,70 TL

10’luk Tuğla Fiyatı: 0,75 TL

13,5’luk Tuğla Fiyatı: 0,85 TL

18,5’luk Tuğla Fiyatı: 1,45 TL

19’luk Tuğla Fiyatı: 1,45 TL

20’luk Tuğla Fiyatı: 2,55 TL

22,5’luk Tuğla Fiyatı: 2,85 TL

25’lik Tuğla Fiyatı: 2,95 TL

Bu fiyatlarla satılan tuğlalar kalitesine göre veya kullanım noktasına göre de fiyat değişiklikleri yaşayabilmektedir.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

five × 3 =