Apartman Karar Defteri Nedir?

Devlet tarafından uygun görülen, Kat Mülkiyeti Kanunu tarafından belirtilmiş olduğu şekildeki ve net bir biçimdeki gibi, yılda bir kereden az olmamak üzere yapılan apartman kurulu toplantılarında alınan tüm kararların not alındığı defterdir.

birevim peşinatsız ev

Karar Defteri Nasıl Olmalı?

Bu konuda zorunlu bir ölçü yok, herhangi bir defter çeşit olarak kullanılmak zorunda değilizdir; ancak basit olarak noter onaylı olan defterler kullanılabilmektedir. Apartmanda verilmiş olan kararlar yapılan ve yapılacak işler gelir- giderlerin kayıtlarının apartman karar defterinde tutulması baya bir mecburidir. Kullanılmak için deftere uygun bir biçimde noterden tasdik almak gerekiyor.

Tasdikli Defter Çok mu Gerekli?

Evet, tasdikli defter çok gerekli, önemli ve tasdikli deftere toplantılar ile ilgili detaylar net bir şekilde geçirilmeli ve alınan kararlar eksiksiz yazılmalıdır. Genelde karar kısmında her bir sorumlu onayı ile alınmış karar, karar defterine yapılan bir sonraki toplantılarda, uygun görülmüş olan kararların kaydedilmesi sonucunda, apartman karar defterinde ara tasdik adı verilen notu almak yararlı oluyor. Bu yarar sayesinde, apartman karar defterinde alınan kararlar herkes tarafından uygun görülen resmi ortamda kaydedilmiş oluyor.

Çok Dikkatli Olsak Bile Apartman Tasdik Defteri Bir Hayli Gerekli mi?

Evet, çok dikkatli olsak bile, bu tasdik defteri zorunludur ve bu zorunluluğunu yerine getirmeyen yöneticilere uygun görülen ve devlet tarafından onaylamış kanunun 33. maddesinde belirtilen idari para cezası uygulanması durumu bir hayli doğaldır. Madde 33 – Kat malikleri kurulunca verilen kararlar zıt kısmına olacak şekilde, kurul toplantısında bulunan kişiler ancak devlet tarafından belirlenen 32. madde gereğince, negatif durum oyu kullanan her kat maliki, karar tarihinden başlayarak net olacak şekilde 1 ay içinde, düzenlenmiş olan toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak en az 1ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak 6 ay içinde ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilme hakkına sahiptirler. Katta bulunan sorumlu kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aramaz ve aramak zorunda değildirler. Bu arada borç yükümlülüklerinden kaçan her bir kat maliki içinde dava açılma hakkına da sahip olabiliriz. İşte apartman karar defteri bu gibi durumlar ve haklar elde etmek için çok önemlidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × four =