Avan Proje Nedir?

Avan projeyi ön hazırlık projesi olarak tanımlayabiliriz. Demolar ve prototipler projenizden zaman ve para tasarrufu sağlar, çünkü erken geri bildirim alabilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

Avan Projede Neler Dikkate Alınır?

Pratikte gerçekleştirilmek istenen bir projenin mevcut şartlarına göre tasarlanan fikir yürütülen aşamasıdır. Ve demo diğer değişle Avan proje kapsamında aşağıdaki başlıklar dikkate alınır.

  • arsa büyüklüğü,
  • bütçe,
  • maliyet hesaplaması,
  • imar planı

Avan projede teknik çizim önemlidir. Gerçek değerlere yakın m’2 değerleri demo proje üzerinde gösterilir.

Avan Projede Hedeflere Odaklanma Nasıl Gerçekleşir?

İnsanların bu Avan projeden çıkmasını istediği şey nedir? Bir demo düzenleyebilir veya insanlara bir prototip gösterebilirsiniz:

  • Teklifiniz için satın almak için
  • Doğru yolda olduğundan emin olmak için
  • Geri bildirim almak için
  • Gereksinimleri anlayanları onaylamak için
  • Paydaşlarınızı projede meşgul etmek için
  • Nasıl kullanılacağına dair test sunmadan önce birine bitmiş bir ürün göstermek için.

Bu Avan projeyi neden yapmak istediğinizi ve hangi çıktıları beklediğinizi dikkatlice düşünün. Demo katılımcılarınız sizinle aynı anlayışa sahip mi? Toplantının başındaki hedefleri gözden geçirmekte fayda var, her ihtimale karşı!

Sunacağınız insanların beklentilerini yönetin. Onlara bir ürünün çok kaba bir taslağını mı gösteriyorsunuz, henüz düzgün çalışmayan bir prototip mi, zengin özelliklere sahip neredeyse bitmiş bir ürün mü, yoksa son şey mi? Beklentilerini görecekleri şeye göre ayarlayın.

Avan Proje Hangi Kuruma Sunulur?

Avan proje hazırlama esnasında kullanabileceğiniz birkaç ipucunu da sizlere sunduk. Hazırlıktan sonra belediyeye sunulması gereken proje rapor kurulu tarafından kontrol edilir. Bu kontrol imar mevzuatına göre gerçekleşir.   Eksiklik varsa Avan Proje sahibine bildirilir.  Kontrollerin ardından ruhsat aşamasında asıl proje işlemlerine başlanır.

Avan proje ölçekleri

Avan proje hangi ölçeklerde çizilebilir? En çok tercih edilen 1/200 olsa dahi 1/1000, 1/500, 1/200 ya da 1/100 ölçekte hazırlanabilmektedir.   Küçük alanlar içinse genellikle 1/50 ölçek kullanılır.

Avan projede çizimlerinde nelere yer verilir? Genellikle kat ve çatı planlarına olduğu gibi kesitler ve görünüşlere de yer verilmektedir. Bu şekilde onaylayan kurul bir ön görüye çok daha sahip olabilmektedir.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

12 + fourteen =