Aylık Gelir Konut Kredisi Alma Durumunu Nasıl Belirler?

Konut kredisi kullanarak ev almak isteyenlerin sayısı her geçen gün hızla yükseliyor. Bunun nedeni ise bankaların cazip fırsatlarını her geçen gün arttırması ve müşterilere ev sahibi olmak için kolaylıklar tanıması oluyor. Kredi ödemeye alışan insanlar bu durumu oldukça doğal karşılıyor. Hatta öyle ki gelirlerinin neredeyse yarısını her ay bu kredileri ödemek için kullanıyorlar. Fakat ev sahibi olmak bir çok aile için son derece önemli. Bu nedenle kredi kullanmaktan çekinmeyen aileler bazı soru işaretlerini giderdiği zaman bankalara başvurmaya gidiyor.

birevim peşinatsız ev

Ev Almak İçin Ailede Birden Fazla Kişinin Geliri Gösterilebilir mi?

Kredilerin taksitleri özellikle de evin fiyatı yüksekse faizlerle tek bir kişinin karşılayabileceği tutarı aşıyor olabilir. Bunun bankalar tarafından basit bir hesaplanması mevcut. Çektiğiniz kredinin aylık ödemesi maaşınızın yarısını geçiyorsa o zaman aile bireylerindeki diğer insanların gelirlerine bakılıyor. Ama burada da dikkat etmeniz gereken nokta çocukların maaşının sayılmaması olacak. Çünkü evin çocukları evden ayrılma ihtimali olan bireyler olduğu için ancak evin diğer büyük üyelerin maaşları baz alınıyor. Konut kredisi faizleri her ne kadar ilk aylarda kendisini daha fazla belli etse de yıllar geçtikçe bankaya ham parayı ödemeye başlıyorsunuz.

Peşinatsız Ev Kredisine Girilir mi?

Ev alırken size verilecek olan kredi evin değerini biçecek olan ekspertiz ile belirleniyor. Ekspert olarak da adlandırılan bu uzmanlar satın almak istediğiniz evi gezerek bankaya bir fiyat götürüyor. Bankada ekspertin yazdığı bu fiyatın % 75’ini sizin için karşılıyor. Kısaca bir hesaplama yaparsak 100 bin liralık fiyat biçilen ev için bankanın size verebildiği ancak 75 bin lira olunca geriye 25 bin liralık açığınız kalıyor. Fakat konut kredisi veren bankalar artık aile üyesi birinin başka bir evini teminat gösterirseniz, size bu paranın tamamını verebiliyor. Her bankanın konut kredisinde farklı avantajları olduğunu, kimi zaman da kişiye özel uygulamalar sunabileceğini unutmayın. Bu nedenle konut kredisi almadan önce bankaların danışmanlarıyla özel olarak konuşarak teklif almanız daha net karar vermenizi sağlayacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

3 + 11 =