Bankadaki Paramı Kimler Görebilir

Artık birçoğumuz nakit yerine parayı banka hesaplarımızda tutarak buradan kullanmayı tercih ediyoruz. Peki, banka hesaplarında para tutmak güvenli mi? Paranızı kimler görebilir? Bankacılık kanununu incelersek müşteri bilgilerinin gizliliği esas ola da başka kimselerin hesaplarınıza ulaşabilmesi mümkündür.  İşte aşağıda tüm detaylara yer vereceğiz.

birevim peşinatsız ev

T.C Kimlik Banka Hesap Sorgulama

Yasal düzenlemeler dikkate alındığında banka hesaplarınızı görebilecek kişilerin sınırlı olduğunu varsayabiliriz.  T.C kimlik bilgilerini dahi sorgulayabilmeniz hatta ailenizden birine ait olsa dahi mümkün değildir.

Banka hesaplarınız ve kişi bilgileriniz tek şifre ya da kod üzerine sabitlenmemiştir.  Bir kişi buna yeltenirse;  bu kodları kırarak kendi hesabına girmek için birden çok şifre sistemini çözmesi gerekir.

Tüm Banka Hesaplarımı Öğrenmenin Yolu

Günümüzde ad ve soyad ile banka hesap sorgulama yapılamamaktadır. Bunun nedeni isim benzerliği riskinin yanı sıra eğer illegal bir işleme yeltenen biri varsa kişilerin soyadlarına erişimin kolay olması sebebiyledir.

Kendi hesabınıza dahi giriş yaparken yani internet bankacılığına girerken dahi hesap numarası, geçici şifre, cep telefon numarası, kare kod gibi ayrıntılar girmeniz gerekiyor. Bankadaki paramı kimler görebilir sorusuna vereceğimiz ilk cevap elbette kendimiz olacaktır.

Tüm bankalar Merkez Bankası gibi bir merkeze bağlı olsa dahi işleyişleri bireyseldir. Bu yüzden tüm banka hesaplarımı nasıl öğrenirim diyenler için dahi, güvenlik açısından tek merkezden bunu yapmak mümkün değildir.

Hayalinizdeki Eve Birevim İle Kavuşun

Devletin banka hesaplarımı görebilme yetkisi

Bir kişi birinci derece yakını dahi kimsenin hesabındaki parayı göremez.  Eğer hesap sahibi öldü ise ancak mirasçıları evraklar ile bankada yer alan paraya ulaşabilir.  Belli bir prosedürden geçerek vefat eden kişiye ait paraya ulaşabilir.

Başkasının Banka Hesabını Öğrenme

Bankadaki paramı kimler görebilir? Aslında banka hesaplarını görme yetkisi banka memurlarında vardır. Ancak banka teftişleri gereksiz ve izinsiz bir kişinin hesabına giriş yapan kişiyi kesinlikle denetlemekte ve siciline işleyecek şekilde cezalandırmaktadır.

Bu banka görevlisi ancak mevcut bankadaki hesapları görebilir farklı bir bankada bulunan paranızı görmesi olası değildir.

Tek istisnai durum vardır;  kredi kartları, çekilen krediler ve bunlara ilişkin kefalet durumlarıdır. Bunlar da Kredi Kayıt Bürosu üzerinden görüntülenebilmektedir. . Bu işlemde dahi bankalardaki paralarınızın diğer bankaların çalışanları tarafından görüntülenmesi mümkün değildir.  .

Banka Hesaplarını Hackleme

İşte en korkulması gereken konu aslında budur.  İllegal işlemler sebebi ile paranızın görüntülenmesinin yanı sıra el konulması mümkün müdür?  Eski yöntemlere yastık altı altın biriktirmeye geri mi dönmeliyiz?

Banka yetkilileri dışında bankadaki paramı kimler görebilir? Hackerler görebilir ancak banka güvenlik sistemleri buna uygun olarak birden fazla sistem ile korunmaktadır.  Bu filmlerde görüldüğü şekilde çokta kolay bir işlem değildir.

Ve bu tarz durumlarda banka sorumlu olacaktır. Belki kendinizi garantiye almak adına banka defterlerinizi işletmeyi düşünmelisiniz.

 

birevim
Paylaş

6 Comments

    1. admin Reply

      Merhaba Mahmut Bey,
      Aslında banka hesaplarını görme yetkisi banka memurlarında vardır. Ancak banka teftişleri gereksiz ve izinsiz bir kişinin hesabına giriş yapan kişiyi kesinlikle denetlemekte ve siciline işleyecek şekilde cezalandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × four =