Bankalardan Konut Kredisi Alma Şartları

Bankalar müşterilerine sundukları uygun konut kredisi imkânları ile ev almak isteyenlerin her zaman ilk olarak ziyaret ettikleri yerler arasında yer alıyor. Gün geçtikçe artan enflasyon oranları, geçim şartlarının artması, ev almak isteyenleri güç duruma iterken, bankalar ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi vermekten kaçınmıyor. Haliyle bu en çok hayalindeki eve sahip olmak isteyen fakat mali sıkıntıları yüzünden evini alamayan insanlar için bir çözüm kapısı oluyor.

birevim peşinatsız ev

Bankalar Kimlere Konut Kredisi Veriyor?

Bankalar yüksek meblağlarda ve en uygun konut kredisi faiz oranları ile 3 aydan başlayarak 360 aya kadar vadeler halinde, ev almak isteyenlere konut kredisi desteği sağlıyor. Bankalardan konut kredisi almak ve bu şekilde evine sahip olmak isteyenlerin, bankanın istediği evrakları ve belgeleri temin edip bankanın onayına sunması gerekmektedir. Bu adımdan sonra banka yetkilileri detaylı bir araştırmanın içine girerek incelemeler başlatmaktadır. Şayet ev sahibi olmak için bankaların konut kredisi hizmetine başvuran kullanıcılarının, kredi talepleri onaylanırsa kredi alınacak konut için tahsis ediliyor.

Bu anlamda bankalar her önüne gelene konut kredisi vermiyor tabi! Konut Kredisi talebinde bulunan müşterilerden çeşitli belgeler ve evraklar isteniyor. Bu aşamadan sonra detaylı bir araştırma sonucunda ‘uygun’ görülürse, talep edilen tutar ev sahibi olmak isteyen müşteri için tahsis ediliyor.

İlk Adımı; Gelirinizi Belgeleyerek Atın!

Bankalar kendilerinden kredi talebinde bulunan müşteriler ilk olarak bu talebi gerçekleştiren şahsın kredi geçmişine bakarak değerlendiriyorlar. Kredi borcu bankalar ile ilişkisi bulunan insanların aldıkları kredilerin veya kredi kartlarının ya da banka ile ilgili yapılan işlemlerin geri ödemelerinde ki düzenlilik ve süreklilik durumuna göre belirlenen bir puanlama tutarı. Bu tutar internet üzerinde ki çeşitli sitelerden öğrenileceği gibi bankaların resmi sitelerinden de hesaplanabiliyor. Şayet kredi tutarı yetmiyorsa bankalar hiç bir şekilde kullanıcının talebine onay vermiyor.

Kredi tutarı yeterli görülenler, bir sonraki adımda düzenli bir gelir değerlendirmesinden geçiyorlar. Bankalar kredi verecekleri insanların düzenli bir gelirini olmasına ve bankaya yapılacak geri ödemelerin düzenine büyük önem veriyor. Bu anlamda geliri yüksek olan müşterilerin alabilecekleri konut kredisi tutarı artış veya azalış gösterebiliyor.

Bazı bankalar ise kredi talebinde bulunan müşterilerinin istenilen tutarın -15 gibi bir kısmını bankaya yatırmalarını talep ediyor. Her banka bu peşinat isteğini müşterilerinden istemezken, bu oran bankadan bankaya göre çeşitlilik gösterebiliyor. Ayrıca bankalar konut kredilerinde Hayat Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası gibi poliçeleri de müşterilerine zorunlu tutuyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

sixteen − five =