Benzersiz Düşük Kredi Oranıyla Sunulan Kampanyalar

Kovid-19 dolayısıyla birçok kişinin işini kaybettiği veya ciddi ekonomik zorluklarla boğuştuğu şu dönemde insanların konut sahibi olma hayallerini ertelediklerini söylemek mümkündür. Ancak, Haziran ayıyla beraber normalleşme sürecinin başlamasının bir sonucu olarak uzmanlar konut piyasasında bir hareketlenme bekliyorlar. Bu hareketlenmeyi sağlamak adına tüketicilere çok uygun şartlarla konut kredisi sunulması gündemde! Peki, bu konut kredisinin şartları nelerdir?

birevim peşinatsız ev

Kamu Bankalarından Konut Kredisi Kampanyası

Kamu bankaları tarafından sunulan kredi kampanyası; konut sektöründeki durgunluğu bitirecek bir hamle olarak göze çarpıyor. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri; tüketicilerin ertelemiş olduğu konut alım kararlarının bu kampanyanın ardından tekrar gözden geçirileceğine inanıyorlar. Sonuç olarak, 2020 yılının sonunda konut satış rakamlarının çok rahat bir şekilde bir milyonu geçeceği iddia ediliyor.

Konut kredisi kampanyasını sunan bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bulunuyor. Buna göre, birinci el veya ikinci el fark etmeksizin yapılan konut alımlarında düşük faiz oranının yanı sıra 12 ay kadar uzanan geri ödemesiz dönem ve 15 yıla kadar varan vade seçenekleriyle finansman imkanının sunulacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra, 15 yıla kadar uzanan vadelerde birinci el konutlar için yüzde 0.64 faiz oranı uygulanırken ikinci el konutlarda ise yüzde 0.74 faiz oranının uygulanacağı belirtildi.

Kamu bankalarının sunmuş olduğu kredi kampanyası ile alakalı olarak konuşan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu; Kovid-19 sebebiyle konut satış rakamlarının Nisan ayında geçen yıla kıyasla yüzde 55 oranında düştüğünü ifade ederken bu düşüş trendinin salgın ve tatil sürecinin etkisinden dolayı Mayıs ayında da devam ettiğini yineledi. Konuşmasına devam eden Erkurtoğlu; söz konusu kredi paketleri sayesinde bu düşüş sürecinin sona ereceğini ve konut sektörünün tekrardan canlanacağını sözlerine ekledi.

Konut Satışları Bir Milyonu Aşacak Mı?

Kredi kampanyası hakkında konuşanlardan birisi de NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur olurken Timur; gayrimenkul sektörünün hareketlenmesinin aynı zamanda bu sektöre bağlı 200’den fazla alt sektörün hareketlenmesi anlamına geldiğini ifade etti. Türkiye ekonomisi için konut sektörünün hayati bir öneme sahip olduğunu söyleyen Timur; kredi imkanı sayesinde yıl sonunda satılan toplam konut sayısının bir milyonu rahatlıkla geçeceğine inanıyor. Hatta, Türkiye’nin bu sürecin sonundan galip ayrılan taraf olacağını ve Avrupa’nın satış lideri olacağını ifade ediyor.

Konuyla alakalı olarak fikir belirtenlerden birisi de DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz oldu. Yılmaz; Kovid-19’a rağmen konut almanın tam sırası olduğunu söyleyerek kredi teşviğinin aynı zamanda farklı sektörleri de harekete geçireceğini ve yepyeni konut projelerinin yakın zamanda yürürlüğe gireceğini ifade etti. Bu kredi kampanyasının bilhassa dar ve orta gelirli tüketiciler için çok önemli bir fırsat olduğu ise uzmanlar tarafından dile getiriliyor!

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × one =