Bir Evim Olsun İstiyorum

Faizsiz ve taksitsiz ev sahibi olmak günümüz şartlarında çok zor. Hele ki sabit gelirli bir işiniz varsa bu şartları daha da zorlaştırıyor. Tüm bunlara rağmen ev sahibi olmanın en kolay yolunu merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

birevim peşinatsız ev

Malum günümüz ekonomi şartları her geçen gün daha kötüye gitmektedir. Yaşam koşulları yatırımlar zorlaşmaktadır. Ama yatırım yapmakta ev sahibi olmakta imkânsız değildir.

Günümüzde kredisiz, taksitli ev almamıza olanak sağlayan birçok kuruluş var. Mesela BİREVİM (https://www.birevim.com) bu kuruluşların en meşhurlarından.

Haydi beraber basit bir matematik hesabı yapalım. Sabit gelirli olduğunuzu düşünerek. Günümüz Türkiye şartlarında yaşam mücadelemizden bahsedelim. Aylık 4000 TL maaşımız olsun. 1000 TL kiraya veriyorsunuz. İki çocuğunuz olduğunu düşünürsek okul, kıyafet, ihtiyaç masraflarına 500 er TL’den 1000 TL diyelim. Ev gıda Pazar vs. giderlere 1000 TL diyelim. Elektrik, doğalgaz, telefon vs. faturalara 500 diyelim. Toplam masrafımız 3500 TL yaptı ve geriye sadece 500 TL’miz kaldı ki ekstra gideler mutlaka çıkacaktır.

Peki bir evimiz olsaydı? Kiraya vereceğimiz para yanımıza kalacaktı veya yatırım yapmamıza imkân tanıyacaktı veya çocuklarımız ve ailemizle birlikte eğlenmek için kullanabilecektik.

İşte size yardımcı olabilecek birkaç anekdot:

Alacağımız evin fiyatına göre değişkenlik gösteren yaklaşık yüzde 20 si kadar bir peşinata ihtiyacımız olacak. Birikim yapmaya başlamak için hiçbir zaman geç değil. Her ay Maaş yatar yatmaz 1.000 TL kenara ayırın. O yokmuş gibi düşünün ve kendinize yatırım hesabı açın. Veya altına, dövize yatırın. Yani paranızı bir yerlere bağlamaya başlayın. Mesela bir yıl sonra 12.000 TL biriktirmiş olacaksınız. Tabi paramızı altına bağladığımız için geçtiğimiz yılların istatistiklerine bakarsak otomatikman yaklaşık 20.000 TL paramız oldu. Diyeceksiniz ki her sene bu şekilde altın, döviz vs. artmıyor. Evet bu kadar çok artmasa da uzun vadede artış trendini hiçbir zaman bırakmıyor. Matematik yalan söylemez. Aynı bu şekilde bir yıl kadar daha para biriktirmeye devam ettiğimiz zaman yaklaşık 35.000 – 40.000 TL gibi alacağımız evin peşinatını çıkartmış oluyoruz.

Diyeceksiniz ki benim alacağım ev çok pahalı. Olabilir günümüz şartlarında ev fiyatları da altın döviz ile birlikte yükselmekte. O zaman siz değerli okurlarıma şöyle bir çözüm önerebilirim. 35.000 TL gibi bir peşinatla BİREVİM gibi kuruluşlar aracılığı ile süit veya apart daireler alabilirsiniz. Aldığınız daireyi kiraya verirsiniz kendinizden biraz fedakârlık yaparak kirası ucuz muhitlerden, semtlerden ev tutabilirsiniz. Böylece gelen kiranızı oturduğunuz evin kirasını ödeyebilirsiniz. Aynı mantıkla birikiminize devam ederek ödemeleriniz bittiği zaman evinizi büyütebilirsiniz.

Şimdi ne kazandık bir bakalım. Başlangıçta aylık 1.000 TL gibi bir rakamla birikime başladık ve 10 yıl gibi bir süre sonunda borçsuz bir evimiz oldu. Unutmayın birikim için yatırım için hiçbir zaman geç değildir…

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Halil Turan Reply

    Günümüzde bankadan ev sahibi olabilmek zor bir şey, faiz derdi bitmiyor. Ancak birevimle faizsiz ev sahibi olabiliyoruz ne güzel 🙂

  2. Muhammed Ateş Reply

    Ev sahibi olabilmek gerçekten güzel bir şey ama bankalar sağ olsun faizler yüzünden çok zorlaşıyor, faizsiz ev sistemleri sayesinde çok daha kolay ev sahibi olabiliyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

two × five =