Birevim BDDK’ya Bağlandı Mı?

Faizsiz ev veya araba sahibi olmak; birçok kişinin imkansız olarak değerlendirdiği bir durumdur. Yıllardan bu yana konut ve taşıt kredisinin popüler olduğu ülkemizde insanlar uzun süreler boyunca bu kredileri geri ödemeye çalışırlar. Birlikte mümkün sloganıyla hareket eden Birevim; tüketicilerin faizsiz, peşinatsız ve vade farksız ev ya da araba sahibi olmasını mümkün kılan bir firmadır.

birevim peşinatsız ev

Birevim’in popülerliği her geçen gün artsa da geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerden dolayı birçok kişinin Birevim’e önyargı ile baktığı biliniyor. Bu organizasyona dahil olmak isteyen tüketicilerin aklında Birevim BDDK’ya bağlı mı sorusu bulunuyor.

Birevim Devlet Güvencesi Var Mı?

Faizsiz finans şirketlerinin yaygınlaşmasının ardından devletin bu sektöre yönelik olarak bir düzenleme yapacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu noktada, 2021 yılının ilk yarısında kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanan tasarruf finansman kanunu sayesinde yepyeni bir dönem başlamış oldu. Bu kanunun ortaya çıkmasıyla beraber Birevim ve diğer faizsiz finans şirketlerinin olduğu sektöre tasarruf finansman sektörü adı verildi. Bu sektörün BDDK’ya bağlı olduğunu da eklemek gerekir. Bir başka deyişle, sektör; BDDK gözetim ve denetimine tabi tutulacak. Bunun yanı sıra, yalnızca uygun görülen şirketler; BDDK’ya üye olma fırsatını yakalayacaklar. Birevim’e dahil olmak isteyen tüketiciler; Birevim BDDK ilişkisinin yasallaştığını öğrendikten sonra bu isteklerini rahatça eyleme dökebilirler.

Tasarruf finansman kanunu; Birevim devlet güvencesi var mı sorusunun cevabını merak edenler için aydınlatıcı bir gelişme olmuştur. Bu noktada, bu kanun ile beraber Birevim’in tüm faaliyetleri devlet tarafından denetlenecektir. Birevim; geçmişten bu yana devletin desteklediği bir firma olma özelliğini taşır. İnsanların yastık altındaki parasını değerlendirdiği bu firma; dar ve orta gelirli vatandaşların ev veya araba sahibi olmasını mümkün kılar. Ülke ekonomisini olumlu etkileyen Birevim ve diğer tasarruf finansman şirketleri; son kanun ile beraber yasal bir nitelik kazanmıştır.

Birevim Yasal Mı?

Birevim yasal mı sorusuna evet cevabı verilebilir. BDDK denetimi birçok konuda belirleyici olacaktır. BDDK Birevim başta olmak üzere diğer faizsiz finans şirketlerinin uyum sürecini kontrol edecektir. BDDK; faizsiz finans şirketlerinin her şeyden önce sektörde güven veren bir ortaklık yapısına sahip olup olmadığını denetleyecektir. Bunun yanı sıra, istikrarın sürmesi adına gerekli ortaklığın var olup olmadığı da dikkat edilecek bir diğer önemli husustur.

BDDK; faizsiz finans şirketlerinin iyi bir yönetime sahip olmasını önemser. Yeterli mali güce sahip oluşu; bu tür finans şirketlerinin sektörde kalıcı olması adına önem taşır. BDDK; bu kriterler dışında gerekli organizasyon yapısına sahip bir faizsiz finans şirketinin varlığını talep eder. Son olarak, faizsiz finansman şirketlerinin kuruluş izinleri; BDDK’nın en az beş üyesinin olumlu oyu ile verilecektir. BDDK; tasarruf finansman şirketlerine yukarıdaki hususları dikkate alarak denetimler yapacaktır. Şartları sağlayamayan şirketlerin kurulmalarına izin verilmeyecektir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

13 + 7 =