Birikim Yaparak Hayallerimize Ulaşabiliyor Muyuz?

Bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek, gayrimenkul satın almak gibi pek çok hayalinin olduğu açıktır. Günümüzde hayallere kavuşmak için gerekli olan maddi kaynaklar pek çok kişi tarafından çeşitli banka kredileri ile temin edilmektedir. Peki, banka kredileri hayallere giden yolda iyi bir tercih midir?

birevim peşinatsız ev

Banka kredileri bilindiği üzere türüne ve çekilen miktara göre değişim gösteren faizler üzerinden verilmektedir. Bu nedenden ötürü aslında ilk etapta fark edilmese bile neredeyse çekilen kredi miktarı kadar faiz ödemesi yapılabilmektedir. Ancak günümüz ekonomik şartlarına göre birikim yapmak pek çok insan tarafından kolay görülmemektedir. Bu da toplu nakit ihtiyaçlarında sonuç ne olursa olsun banka kredilerin çekilmesine neden olmaktadır.

Kolay Yoldan Birikim Nasıl Yapılır?

Dünyada ve ülkemizde değişen ekonomik koşullar, geleneksel birikim sistemlerinin geçerlilik oranını oldukça düşürmüştür. Hayat şartlarından ötürü bireyler kazançlarının büyük bir bölümünü ihtiyaçlarını gidermek için harcamak zorunda kalmaktadır. Harcamaların miktarının artması ise doğal olarak yüklü nakit ihtiyaçlarının elde edilmesi için gerekli olan zamanın daha uzun olması gibi bir sonuca götürmüştür.

Günümüzde gayrimenkulden araba ya da hizmet alımlarına kadar gerekli olan nakitler için artık farklı bir sistemi izlemek mümkündür. Böylelikle kısa süre içerisinde istenen birikimler elde edilebilmektedir. Yenilenen sistemlerde birikim yapmak aslında eskiye dönen bir usul üzerinden gerçekleştirilmektedir. Siz de yardımlaşma olarak bilinmesine karşın tasarruf ekonomisi olarak da bilinen birikim sistemleri ile kısa sürede hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Tasarruf ekonomisi sistemine katılım sağlandığında her birey kendi bütçesine ya da ödeyebileceği miktara göre bir gruba ayrılmaktadır. Gruplarda kişi sayısı arttığında aylık ödeme miktarları azalmaktadır. Böylece orta halli ya da düşük gelir seviyesine sahip kişiler de hayallerine kavuşabilmektedir. Gruplara dâhil olan bireyler aylık ödemelerini havuzda biriktirmektedir. Her ay ise grup içinden bir kişi çekiliş sistemi ile çekilmektedir. Çekilişten ismi çıkan bireyler uzun süre birikim yapmak için çabalamadan istedikleri gayrimenkulleri nakit olarak alabilmektedir. Birevim sisteminde faiz olmadığı için faiz ödemeleri ile karşı karşıya gelinmemesi de bir avantaj olarak gösterilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

1 × five =