Brüt Alan Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Brüt alan veya net alan ev alacakların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan birisidir. Bir konutun belirli bir kullanım alanı vardır. Üzerine inşa edilen parselden daha az bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bunun hesaplanması için belirli hesaplamalar kullanılmaktadır.

birevim peşinatsız ev

Brüt alan nedir sorusuna verilecek en basit cevap bir daireni bulunduğu katta kapladığı alan demek doğru olacaktır. Oda bölümleri, duvarlar, otopark, sosyal alanlar, apartman holü, yangın merdiveni bu alanın içerisinde girmektedir. Bu alanın tamamı insanlar tarafından kullanılmamaktadır. Yani bir daire o katta 200 metre kare brüt alana sahip olabilir. Ancak bu alanın tamamını kullanması mümkün değildir. Kullanılabilecek alansa net alan olarak ifade edilmektedir.

Brüt Alan ve Net Alan Nasıl Hesaplanır?

Brüt alan veya net alan birbirinden ayrı düşünülemez. Brüt alan belirlenmeden net alanı ifade etmek doğru olmayacaktır. Bunun için öncelikle brüt olarak dairenin alanını hesaplamak gerekir. Bu alanın hesaplaması çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Komşu olan iki kenarın birbiriyle çarpılması yeterli olacaktır. Karenin veya dikdörtgen alanını hesaplamak için kullanılan hesaplama işlemi bu alanın ortaya çıkarılması için yeterli olacaktır.

Örneğin bir kenarı 15 metre, diğer kenarı 10 metre olan bir dairenin brüt alanı 15*10=150 metre olacaktır. Bu alanın içerisinde konut sahip olanın kullanmadığı alanlar çıkarılarak net alan hesaplaması yapılabilmektedir.

Brüt Alan ve Net Alan Arasında ki Fark

Brüt alan evin bulunduğu katta kapladığı alanı ifade ettiğini söylemiştik. Net alansa bir evin içerisinde yer alan kullanım alanı olarak kabul edilir. Yaşayacağınız alan bir evin net alanıdır. Ev alırken en önemli detay net alanı öğrenmek olacaktır. Bir ev kapladığı katta 150 metre kare olabilir. Ancak merdiven, asansör gibi birçok ortak kullanım alanı da buna dahildir. Bu nedenle sizi ilgilendiren nokta net alan olacaktır.

Alacağınız evin net ve brüt alanlarının günümüzde ki tüketici kanunu gereği sözleşmede yazması gerekiyor. Eğer sözleşmede yazan net alan ile aldığınız evin alanı birbirine uymuyorsa bunu telafi etmek için mahkemeye başvurma hakkınız vardır.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × four =