Bu Dönem Ev veya Arsa Alınır Mı?

Ekonomik dengesizlik ve virüsün etkisiyle küçük yatırımcılar birikimlerini kullanma konusunda tercihlerini döviz ve altından yana kullandığı görülüyor. Konuya hakim uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda bu durumun normal olarak kabul edildiği görülüyor. Ancak dolar kurunun 7 TL seviyesini geçmesi nedeniyle yatırımcıların doların tekrar düşmesinden endişe ettiği görülüyor.

birevim peşinatsız ev

Altın kuru son 1 aydır aynı seviyede seyrediyor. Virüsün etkisinin Mayıs ayı sonu itibariyle yavaşlaması nedeniyle yatırım tercihleri arasında tekrar arsa veya konut alımının ön plana çıkmasını gündeme getiriyor. Ayrıca bankaların Merkez Bankası faiz indiriminin de etkisiyle konut kredisi faiz oranlarını geriye çekmesi önümüzde ki aylarda konut ve arsa alımında artış olabileceğini gösteriyor.

Arsa ve Konu Alınma Oranı Artabilir

Arsa ve ev alımının bu dönemim ardından tekrar artması kuvvetle muhtemel olarak görünüyor. Bu talebin oluşmasında sadece normalleşme sürecinin olması kabul edilmiyor. Doların dengesiz bir seyir izlemesi nedeniyle insanların yatırım tercihlerinin altın ve dolar yerine daha sağlam bir yatırım aracına yönelmesinden kaynaklanmasının etkili olduğu vurgulanıyor.

Özellikle önümüzde ki aylarda ithalat için finansmanının azalmasının da bu kurlarda etkili olduğu söyleniyor. Dolar’ın bu kadar dengesiz bir hal alması nedeniyle insanların daha güvenilir yatırım araçlarına yönelmesi kuvvetle muhtemel olarak görülüyor. Başta altın buna alternatif olarak görülebiliyor. Küçük tasarruf sahiplerinin borsa tercihi yapmamasından dolayı ve düşük kredi faizlerinin de etkisi ile tekrar konut piyasasında artış yaşanması bekleniyor.

Konut Kredi Faiz Oranlarının Düşmesi Talebi Arttıracaktır

İnsanların yatırım tercihlerini dönemsel olarak etkileyen çok sayıda etken vardır. Ülkemizde nüfus artış hızının her zaman yüksek olması ve sürekli bir göç yaşanması dolayısıyla bir düşüş yaşansa da tekrar konutlara talebin olacağı kaçınılmaz olarak kabul ediliyor.

Özellikle 2020 yılının ikinci yarısında düşük konut kredisiz faiz oranlarının etkisi, diğer yatırım araçlarında yaşanan ciddi iniş ve çıkışlarında desteklemesinin bunda etkili olduğu görülebiliyor. O nedenle eğer bu dönem sonrasında bir yatırım tercihi yapmak istiyorsanız şansınızı ev veya arsa almaktan yana kullanmak daha doğru bir seçim olarak görülebiliyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen − 13 =