Çarpık Kentleşme Nedir?

Çarpık kentleşme dünyanın en büyük sorunlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Giderek artan şehirleşme oranı ile kırsal kesimden kentlere gelen insan sayısı giderek artıyor. Bu insanlar için kalacak yer ihtiyacının doğması ile birlikte kentleşme çalışmaları hız kazanıyor. Ama bunun doğru şekilde yapılmamış olması şehrin tamamen karmaşık bir yapıya bürünmesine neden oluyor.

birevim peşinatsız ev

Çarpık kentleşme nedir sorusuna verilecek en basit cevap şehrin herhangi bir plan olmadan, düzensiz ve denetimsiz bir şekilde büyümesini ifade etmektedir. Sadece üst yapıların yani binaları ifade etmemektedir aynı zamanda altyapı da bu kentleşme içerisinde değerlendirilmektedir.

Çarpık Kentleşmenin Çözüm Yolu

Bir şehirde çarpık kentleşme varsa orada yaşayan insanlar yaşam kalitesi çok düşüktür. Trafik sürekli olarak sıkışıktır, şehrin doğası ve kültürel yapısı bozulmuştur. Hem o şehirde yaşamak zorunda kalırsınız hem de bunun çözülmesini isterseniz bunun için bazı şeylerden feragat etmeniz gerekmektedir.

Bu tür kentleşme şekli genelde şehre aniden gelen bir göç ile başlar ve sürekli olarak devam eder. Geçmişte ki gecekondular buna en güzel örnektir. Günümüzde bunlar için özel çalışmalar yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm bu çalışmalardan birisidir.

Siyasi otoriteler yani belediyeler bu yapılaşmanın önüne geçecek yegane kurumlardır. Ancak geçmişte bu tür yapılaşmaya izin verilmiş, ardından da getirilen aflarla birlikte şehrin karmaşık bir  yapı içerisine girmesine neden olunmuştur.

Çarpık Kentleşme Nasıl Önlenir?

Çarpık kentleşmenin önlenmesi için şehrin belki 100 yıl sonra geleceği nokta öngörülerek çalışmaları yapılmalıdır. O gün için tarla olan noktaların şehrin büyümesine bakılarak ev yapılacak bir alan olabileceği ön görülmelidir.

Bunun için belediyeler özel çalışmalar yapmalıdır. Elde edilen çalışmaların ardından uygulamanın çok sıkı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Denetim belediyeler tarafından yapılmalı ve hata görüldüğünde önüne geçilmesi sağlanmalıdır. Bu denetim doğru şekilde yapılmadığı sürece çarpık kentleşme kaçınılmaz olacaktır.

Daha önceden yaşanmış olanlarınsa yıkılması ve plana uygun olarak tekrar inşa edilmesi sağlanmalıdır. Kentsel dönüşüm olarak başlatılan imar çalışması buna en güzel örnektir. Bu sayede şehirler daha da yaşanır bir hale gelmesi sağlanmaktadır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Enes Güneş Reply

    Çarpık kentleşmenin önüne nasıl geçeriz bunu kimse düşünmüyor, herkes daha çok para daha çok konut istiyor maalesef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × two =