Çekme Kat Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasal Mı?

Çekme kat binaların içerisine uygulanan bir yapısal eklemedir demek en basit tanımı olur. Adı üzerinde olmaması gereken bir yere farklı yapısal malzemeler kullanılarak eklenmektedir. İmar yönetmeliğinde bu alan çatı katı ile son kat arasına eklenen bir kat olarak tanımlanmaktadır. Ancak günümüzde sadece o alana eklenmemektedir.

birevim peşinatsız ev

İmar kanunu içerisinde bu kat özel olarak tanımlanmıştır. Yapı inşa edilirken gerekli hükümlere uygun olarak yapılmış bir kat olarak tarif edilmektedir. Daha sonra eklenmişse af kanunu çerçevesinde uygun olarak kabul edilerek yapılan bir ekleme olarak kabul görmektedir. Tabi bu katın yapılabilmesi için kanuna uygun olan inşa edilmesi ve izinlerinin alınmış olması gerekir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Çekme Kat Nasıl Uygulanır?

Çekme kat projenin mimarı tarafından uygun olarak çizilerek uygulanmaktadır. Tabi bu uygulamanın yapılabilmesi için kullanılacak alana uygun malzeme kullanılmalıdır. Yüksek tavana sahip olan dükkanlarda veya çatı katı ile son daire arasına uygun şekilde uygulanabilmektedir.

Bunun sağlam olması ve ileri vadede bir zarar görmemesi önemlidir. Bunun için bina inşa edilirken eklenmesi daha doğru bir tercih olarak kabul edilmektedir. Daha sonra eklenmesi yapılması halinde büyük bir sorun teşkil edilebilir. Tapuya eklenmesi zor olduğu için ve aynı zamanda yüksek bir cezası olduğu için planının yapılacak inşaat içerisine dahil edilmesi önemlidir.

Çekme Kat Yasal Mı?

Çekme kat yüksek bir aralık olan alanların değerlendirilmesi için uygulanan bir yapı şeklidir. Çekme kat uygulamasının kontrolünü belediyeler yapmaktadır. Bu katların tapusu vardır. Onun için projeye dahil edildiği belediyeye bildirilmeli ve belediyeden bu konuyla ilgili izin alınmalıdır.

Başlangıçta veya daha sonra eklenecek olsa bile mutlaka bu bildirim yapılmak zorundadır. Eğer işlem belediyeye söylenmeden yapılırsa bu alanın yasak olduğunu bilmeniz gerekiyor. Belediyeler bu alanın varlığını tespit etmeleri halinde bina sahibine yüklü bir ceza kesme yetkisine ve bu alanı yıkma yükümlüğüne sahiptir. Kaçak yapı olarak değerlendirileceği için daire alanın tapu sahibine cezası kesilecektir. O nedenle bu inşaat çalışması yapılmadan önce mutlaka yerel belediyeye bildirimi yapılmalıdır.

birevim
Paylaş

9 Comments

  1. admin Reply

   Merhaba Cemal Bey,
   Bu katların tapusu vardır. Onun için projeye dahil edildiği belediyeye bildirilmeli ve belediyeden bu konuyla ilgili izin alınmalıdır.

  1. admin Reply

   Merhaba Serkan Bey,
   İmar kanunu içerisinde bu kat özel olarak tanımlanmıştır. Tabi bu katın yapılabilmesi için kanuna uygun olan inşa edilmesi ve izinlerinin alınmış olması gerekir.

  1. admin Reply

   Merhaba Hülya Hanım,
   Tabi bu katın yapılabilmesi için kanuna uygun olan inşa edilmesi ve izinlerinin alınmış olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × 2 =