Corona Virüs Kira Sözleşmelerini Nasıl Etkileyecek?

Covid 19 seneni ile dünyada genel manada ekonomik gidişatın direkt olarak etkilendiği fark edilmektedir. Hem konutların kira ödemelerini yapma hem de aylık gelir kazanımı konusunda aksaklıkların çıkması süreçte sıkıntı yaratan önemli hususlardandır. Bu alanda salgın hastalık sebebi ile işini kaybeden birçok kişi bulunuyor. Bu kişilerin kiralarını ödememe gibi bir hakkı var mı sorusu da sıklıkla dile getiriliyor. Fakat kişilerin bu tür bir hakkı yoktur. Kia ödemelerinin aydan aya yapılması prensibine ya da sene başında toplu biçimde yapılması hususuna uymaları gerekmektedir.

birevim peşinatsız ev

Ev Sahibinin İnisiyatifi

Kiracının sözleşmede yer alan miktarı ödeme konusunda sıkıntı çekmesi durumunda ev sahibinin inisiyatifi ile ödeme alanlarının tamamlanması düzenlenebilir. Ev sahibi kendi hakkından en azından bir iki ay feragat ederek bu ödemelerin diğer aylarda toplu ya da taksitli biri biçimde yapılmasını talep edebiliri. Süreç içerisinde herhangi bir aksaklık meydana gelmeden süreç her iki tarafı da mağdur etmeden tamamlanacaktır.

Evden Çıkarma Hakkı

Son yapılan yasal düzenlemeler ile beraber kiracıların haklarının korunması konusunda büyük adımlar atılmaktadır. Bu alanda kişilerin birkaç ay ödeme aksatması durumunda direkt olarak evden çıkarılması söz konusu değildir. Hatta bunun tam aksine öncelikle ihtarname gönderilmesi ve daha sonrasında uygun görülürse kontrat dolmadan tahliye talep edilmesi istenebilir. Bu prosedürleri tamamlamadan yaşanan birkaç aylık sorun seneni ile evden çıkmanın talep edilmesi söz konusu değildir.

Yardım Talep Edin

Salgın sebebi ile işsiz kalan kişilere nakdi yardım da yapılmaktadır. Bu konuda hem e-devlet üzerinden hem de direkt olarak belediyeler aracılığı ile yardım başvurularında bulunabilirsiniz.

  • Süreç kapsamında sıkıntı yaşanmaması için kişilerin maddi bakımdan gerçekten zorluk çekip çekmedikleri incelenmektedir. Bu alanda kişilerin haklarını ihlal etmeden yardımların dağıtılması ve belirli bir aşamada da aylık kira desteğinin sunulması mümkün kılınmıştır.
  • Yardım başvurusunda bulunurken nakdi ya da ayni yardımın hangi türünü talep ettiğiniz ile alakalı bilgi vermeniz gerekir. Yardım hususunda fakirlik belgesi gibi maddi yoksunluğu kanıtlayan belgeler de talep edilebilir. Bu belgelerin büyük çoğunluğu e devlet üzerinden temin edilebilir.

Konut Satın Alım İmkanı

Kirada olan kişilerin bu tür süreçlerde ne derece zorluk çektikleri ve bütçede bir aksaklık meydana geldiği zaman anında yaşanan konutun sıkıntıya düştüğü de fark edilmektedir. Siz de süreç hakkında daha fazla sıkıntı yaşamadan bu döneme özel olarak düşürülen konut kredi faizlerinden faydalanarak kendi evinizi satın alabilirsiniz.

Konut satın alım süreci içerisinde kişilerin birinci el konutlardan yana tercihini kullanması durumunda tabi olacağı konut faiz oranının bir kademe daha düşük olacağı da görülmektedir. İkinci el konutlarda kredi konut faiz oranı artar.

Ödeme süreci hakkında aklınıza takılan hususlar olursa bankanızın finans uzmanı ile iletişim kurabilirsiniz

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nine − 2 =