Corona Virüs Sonrası Gayrimenkul Fiyatları Ne Olacak?

Covid 19 salgını sonrasında konut satın alımları ve kira sözleşmeleri ile alakalı birçok farklı gelişme yaşandı. Öncelikli olarak global manada ekonomileri durma noktasına getiren bu salgının sistemin klasik işleyişini olumsuz yönde etkilediği de belirtilmelidir. Birçok kişi mevcut işlerinden ayrılmak zorunda kaldığı ya da işlerine son verildiği için kiralarını ödeme konusunda sıkıntı yaşayan kişiler de olmuştur.

birevim peşinatsız ev

Süreç Nasıl İşler?

Salgının etkilerinin azalmaya başlaması ile beraber ekonominin işlerliğini yeniden kazanacağı tahmin edilmektedir. Bu durumun konut piyasasına ve genel manada fiyatlara nasıl yansıyacağı da en çok merak edilen hususlar arasında bulunuyor.

Konutların yapımına devam eden firmaların bir arz bolluğu ortaya çıkardığı oldukça net! Fakat piyasada bunu net olarak karşılayacak bir talep bulunmuyor. Hali hazırda yaşanan ekonomik zorluklar ev almak isteyen kişilerin bu noktada önünü kesmiştir.

Bu detaylara bakıldığı zaman özellikle sistemin nitelikli ve kapsamlı bir etki ortaya koyması için sorunsuz bir alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Ülkemizde de konut sektörü ile alakalı gerekli olan tüm önlemler alınmıştır.

Konut Kredilerinde Faiz Düşüşü

Konut kredilerine gelen talebin artırılması için faizin düşürülmesi ve kaybolan talebin yeniden ortaya çıkarılması için çaba sarf edilmektedir. Bu alanda özellikle birinci el konut satın alacak olan kişilerin konut kredi faizleri çok daha düşük seviyede tutulmaktadır. Faizlerin düşük olması bankadan aldığınız tutar ile ödemeniz gereken toplam tutar arasında büyük uçurumlar olmamasını sağlayacaktır.

Kredi Puanına Dikkat

Kredi başvurunuzun olumlu yanıt alması için şuana kadar kredi puanınızın yüksek olması gerekmektedir. Daha öncesinde bir kuruma borçlanarak bunun ödemesinde sıkıntı çıkaran kişilerin direkt olarak verimliliği sıkıntıya düşmektedir. Ayrıca icra takibine düşen kişilerin de kredilerinin olumlu sonuçlanma ihtimali direkt olarak düşecektir. Başvuru yapmanız kadar sunulan belgeler ışığında başvurunuzun olumlu yanıtlanması da büyük önem arz etmektedir.

Toki Seçeneklerine Göz Atın

Kredi çekme konusunda kararsız olan kişiler için daha nitelikli ve daha az riskli bir alternatif olan Toki konutlarına da bir göz atabilirsiniz. Tabi ki bu aşamada öncelikle konut başvurusu yapmanız ve daha sonrasında bu konut başvurunuzun çekilişte çıkması ve kazanmanız gerekir. Konut başvurusu yaparken de bir ücret ödemeniz istenmektedir. Bu ücretin ödenmesine rağmen çekilişte başarısız olan kişilere ödedikleri katılım tutarı iade edilir. Herhangi biri hak ihlali meydana gelmez.

Konut Denetimleri

Konut satın alımı kadar hangi bölgede ve hangi nitelikte bir konut satın alınacağı da dikkatle incelenmelidir. Özellikle deprem bölgesi olan illerde satın alım yapacak olan kişilerin imar izninden başlayarak depreme uygunluğa kadar tüm hususlarda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Elde edilecek verimlilik bu şekilde daha yüksek olacaktır. Zorunlu deprem sigortası gibi unsurlara da bireysel olarak başvurmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × three =