Corona Virüs Sonrasında Hangi İllere Talep Arttı?

Corona Virüs etkisi dünya da ve ülkemizde 2020 yılı boyunun ilk yarısına bitirirken kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Bu durum insanların yaşayış tarzlarını, yaşadıkları şehirleri tekrar gözden geçirmelerine neden oluyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar sokağa çıkma yasağı uygulaması ve risk oranın da etkisine göre diğer şehirlere göre zor anlar yaşıyorlar.

birevim peşinatsız ev

Bu durumun beraberinde getirdiği durumlardan birisi de insanların şehirlerde konut arayış oranlarının değişmesine neden oluyor. Bu konuda yapılan analizlere göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde ev arayan insanların sayılarında azalma görülürken, Çanakkale, Aksaray, Gümüşhane, Bilecek ve Bayburt gibi şehirlerde bu oran ciddi şekilde artış gösteriyor.

Konut Arama Arayışında Azalış Görüldü

Yapılan açıklamada 2020 Mart ayında konur arama oranının tüm Türkiye’de azalış gösterdiğine dikkat çekiliyor. Bu arayış oranlarının illere göre bakıldığındaysa en ciddi arama düşüşünün Antalya ilinde -%45 ile olduğu görülüyor. Bu ili -%31 ile İstanbul takip ederken, Ankara -%16 takip ediyor. İzmir ise bu dönemde nötr yani arama oranının artmadığı ve azalmadığı tek il olarak dikkat çekiyor.

Tabi bazı illerde ciddi oranda düşüş yaşanırken, Bayburt bu dönemde %53 ile artış oranı gösteren il olarak zirvede yer alıyor. Bu ili %7 artış ile Bilecek ve Gümüşhane, %5 ile Aksaray, %2 ile Çanakkale takip ediyor.

İnsanlar Metropollerden Uzaklaşmak İstiyor

Emlakjet tarafından açıklanan veriler arasında şehirlerin ortalama konut fiyatları ve geri dönüş süreleri de aktarıldı. Bu sayede hangi şehirde ev alırsanız ne kadar ödemeniz gerektiği ve geri dönüş süresinin ne kadar olacağı gözler önüne serilmiş oldu.

  • Antalya ortalama konut fiyatları 425 bin TL, geri dönüş süresi 16 yıl,
  • İstanbul ortalama konut fiyatları 548 bin TL, geri dönüş süresi 22 yıl,
  • Ankara ortalama konut fiyatları 275 bin TL, geri dönüş süresi 16 yıl,
  • İzmir ortalama konut fiyatları 468 bin TL, geri dönüş süresi 20 yıl,
  • Bayburt ortalama konut fiyatları 156 bin TL, geri dönüş süresi 20 yıl olarak görülüyor.

Açıklanan verilerde ülkemizde konutların geri dönüş sürelerinin 19 yıl ile 27 yıl arasında illere yatırımları karşıladığı görülüyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × one =