Devlet Bankaları Hangileridir?

2020 yılının son gününde açıklanan destek paketinin ardından bilhassa sosyal medyada hangi bankaların devlet bankası olduğu merak edilmeye başlandı. Devletimiz tarafından tüketicilere sunulan kredi paketlerinde finansman kaynağı olarak adı geçen üç kamu bankası ve diğer devlet bankalarının tam listesini bu yazıda bulabilirsiniz!

birevim peşinatsız ev

Devlet Bankaları Listesi

Hem kamu bankaları hem de özel bankalar tarafından tüketiciler için özel olarak düzenlenmiş kredi paketleri başta olmak üzere birçok maddi seçenek yer alır. Bu noktada, geçmişten bu yana kamu bankalarının daha çok tercih edildiğini ifade etmek gerekir. Çünkü, halkın devlet bankalarına duymuş olduğu güven daha fazladır.

Devlet bankaları; adından da tahmin edileceği üzere devlet sermayesiyle kurulmuştur. Devlet tarafından yönetilirler. Türkiye’de sermayesi kamuya ait olan yatırım ve kalkınma bankasının yanı sıra mevduat bankaları da bulunur. Devlet bankalarının bilhassa düşük faizli kredi sunmasının tüketiciler açısından çok büyük bir avantaj olduğunu dile getirmek gerekir. Devlet bankaları arasında en çok öne çıkanlar ise Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmaktadır.

En İyi Devlet Bankası

2021 yılında olduğumuz şu günlerde devlet bankası olarak hizmet veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Halkbank, Türkiye Kalkınma Bankası, İller Bankası, Birleşik Fon Bankası, Adabank olmak üzere farklı özelliklere sahip devlet bankaları yer alır. Bu bankalardan bazıları mevduat, bazıları yatırım, bazıları ise kalkınma/yatırım bankası olarak hizmet verir. Sonuç olarak, devlet bankaları; kamu mevduat, kamu katılım ve kamu katılım ve kalkınma yatırım bankaları olarak üçe ayrılır.

Kamu Mevduat Bankaları

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank; kamu katılım bankası olarak bilinmektedir. Aynı zamanda, mevduat bankası olarak da hizmetlerini sürdürdüklerini ifade etmek gerekir. Özel bankalar için geçerli olduğu gibi herhangi bir kişi veya kuruma ait olmadıkları bilinir. Devlete bağlı olarak hizmetlerine devam ederler.

Ziraat Bankası; bitkisel ve hayvansal amaçlı olarak finansman sağlar. Düşük faiz oranlarından dolayı sıklıkla tercih edilir. Tüketici kredisi güncel faiz oranı yüzde 1,75 olmakla beraber taşıt kredisi için de aynı oran geçerlidir. Konut kredisi için ise yüzde 1,65 kredi faiz oranı talep edilir. Ayrıca, 120 ay vade süresi bulunur.

Vakıfbank; Türkiye dışında altı farklı ülkede daha şubeleri bulunan ve düşük faizli kredi sunan bir banka olmaktadır. Halkbank; KOBİ kredilerine finansman kaynağı sağlar. İhtiyaç kredisi için %1,75, konut kredisi için %1,5 ve taşıt kredisi için yüzde 1,75 güncel faiz oranları yer alır.

Bunun yanı sıra, Ziraat, Vakıfbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Türkiye Emlak ve Albaraka Türk katılım bankaları yer alır. İller Bankası, Eximbank ve Türkiye Kalkınma Bankası; kalkınma ve yatırım bankaları olarak bilinir. Adabank ve Birleşik Fon Bankası da TMSF bankaları olarak yine devlete bağlı olarak hizmet verir.

 

birevim
Paylaş

One Comment

  1. Çiğdem Güneş Reply

    Bence devlet bankalarından en iyisi halkbank, şu pandemi de bile en çok halkbank kredi verdi insanlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

19 − four =