Dolar Endeksi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Uluslararası piyasalar baz alınarak yapılacak olan değerlendirmeler neticesinde Dolar2ın hangi seviyede olduğu ve değerinin ne olduğunu belirten işlemler bütünüdür. Dolar endeksi nedir, ne işe yarar? Sorularına yanıt vermek adına buradayız ev merak ettiğiniz birçok soruya da detaylı yanıt alacaksınız. DXY kodu ile işlem gören Dolar, an itibarıyla en güvenilir para birimlerinden bir tanesi ve yatırımcıların da göz bebeği olduğunu söylemek mümkün.

birevim peşinatsız ev

Rezerv oranına baktığımızda ise %60 gibi dikkat çekici bir oran karşımıza çıkıyor. Dolar değerini ölçmek adına kullandığımız para birimleri ise Dolar2ın altında kalıyor. Bu değerlendirme de Dolar Endeksi olarak yorumlanıyor ve para piyasasının takibi de yine bu şekilde yapılmaktadır.

Dolar Endeksi Nasıl Ortaya Çıktı?

Dolar’ın, uluslararası piyasalara dahil edilmesini ve dolaşımı mümkün hale getiren Bretton Woods anlaşması ile birlikte dolan endeksi gün yüzüne çıktı ve para piyasası tarafından kabul gördüğünü de belirtmek gerekiyor. Bu anlaşma neticesinde birçok farklı ülkeye Dolar yardımı ve yatırımı yapıldı. Hali hazırda dünyanın hakimiyetini elinde bulunduran para birimlerinden bir tanesi olduğunu söylemek de mümkündür.

1 ons altının karşılığı olarak 35 Dolar gibi bir rakam belirlendi ve bunun resmiyet kazanması ile birlikte Dolar Endeksi geçerlilik kazandı.

Dolar Endeksi Yorumlanabilir mi?

Elbette yorumlanabilir ve para uzmanlarının en iyi yaptığı şeylerden bir tanesi de kesinlikle budur. Dolar’ın küresel değerinin ne olduğunu ya da ilerleyen yıllarda nasıl bir gelişme kaydedeceğini yorumlayarak sizler de yatırımlarınızı bu doğrultuda daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Küresel çapta bir değerden bahsediyoruz ve sürekli olarak değişkenlik gösteren bir ekonomi, savaş çanları, siyasi diyaloglar göz önünde bulundurulduğu takdirde dolar endeksinin yorumlanmasının da pek kolay olmadığını görebiliyoruz. Bu konuda para uzmanlarından ve yatırımcılardan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır ve zaten birçok makalede ‘’Yatırım tavsiyesi değildir’’ ibaresinin yer alıyor olması da net yorumlar yapılamadığının göstergesidir. Bu konuda tavsiye alabilirsiniz fakat büyük oynamak için sabırlı davranmanız gerekecektir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

8 − 7 =