Dövizdeki Kur Dalgalanmaları Konut Satışlarını ve Konut Kredilerini Etkiler Mi?

Türkiye belli konularda farklı ülkelere bağlı olan ülkelerden biridir. Bu neden yüzünden dövizdeki kur dalgalanmaları pek çok sektörde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Konut satışları ve konut alımlarında bireylerin başvuru yaptıkları krediler de döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalardan olumsuz olarak etkilenmektedir. Çünkü kurdaki artışa paralel olarak faiz oranlarında da büyük bir artış görülmektedir. Peki, artıştan sonra konut satışlarında ne gibi değişiklikler olmuştur?

birevim peşinatsız ev

Ülkemizde en son yaşanan kur krizi 2018 Eylül ayında meydana gelmiştir. Bu kriz esnasında özellikle konut kredisi için uygulanan faiz oranları maksimum rakamları görmüştür. Bankaların konut kredisinde faiz oranlarını 3’ün üzerine çıkarmak zorunda kaldığı da bir gerçektir. Kur dalgalanmaları yüzünden artan faiz oranları ters bir etki ortaya çıkararak konut satışlarının minimum rakamlara inmesine neden olmuştur.

Döviz Kuru ve Konut Satışlarında Güncel Durum

2018 yılında döviz kuru konut satışlarının rakamlarını azalttığı için piyasalar oldukça durgun zamanlar geçirmiştir. Ancak 2019, gayrimenkul piyasası açısından oldukça umut vaat edici olarak başlamıştır. Bu durumda TCMB eylemlerinin ve politikalarının etkili olduğu açıktır. Üstelik Merkez Bankası senenin ikinci çeyreği için de farklı uygulamalar yapacağını açıklamıştır.

Seçim döneminde kurda yeniden dalgalanmalar yaşansa da TCMB dalgalanmalar karşısında yeni adımlar atmıştır. Üstelik geçtiğimiz günlerde BDDK valör uygulamasını başlattığını da bildirmiştir. Uygulama 100 000 dolar ve daha üzerindeki döviz alımlarında geçerli olacaktır. Uygulama kapsamında TL karşılığında döviz satın alımı gerçekleştiren birey ya da kurumlar paralarını işlemin ertesi günü hesaplarına görebilmektedir. Bu da spekülatif olarak tanımlanan döviz alımlarına karşın piyasaları koruyacaktır.

Konut Kredileri ve Faiz Oranları

Konut kredileri için belirlenmiş olan faiz oranları pek çok değişkene bağlı olarak rakamlarında oynamalar görmektedir. Ancak döviz kurundaki dalgalanmalar alıcıları en çok sıkıntıya sokan uygulamalar olarak hissedilmektedir. Bu kapsamda uzmanlar güncel konut kredileri faiz oranları hakkında oldukça umutlu konuşmaktadır. Çünkü piyasalarda yeni bir dalgalanma olmadığı sürece faiz oranlarının yükselmeyeceği düşünülmektedir. Zaman içerisinde konut kredileri için istenen faiz oranlarının düşeceği de beklentiler arasındadır.

Konut kredilerinin faizlerinin artmasında kurun alakası ile ilgili de bilgi sahibi olunması şarttır. Öncelikle kur artışından sonra inşa edilen konutların maliyetlerinde de büyük bir artış meydana gelmiştir. Eskiye göre daha pahalı olarak tamamlanan konutlar da doğal olarak daha yüksek rakamlardan satışa sunulmaktadır. Bu da bankaların faiz oranlarının artmasına neden olmaktadır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

13 + 8 =