Dünyanın En Saçma Binası Nerede ve Ne Zaman Yapıldı?

Arama motorları günümüzde pek çok farklı alanda bilgi erişimi elde edilmesini sağlamaktadır. Mimari tasarımlar hakkında dünyanın enleri de yine arama motorları ile öğrenilebilmektedir. Dünya çapında en çok kullanılan arama motorlarının başında yer alan Google, geçtiğimiz günlerde dünyanın en saçma binası konusunda şaşırtan bir sonuç verdi. Çünkü verilere göre dünyanın en saçma binasında çıkan ilk sonuç ülkemizde yer alıyor.

birevim peşinatsız ev

Dünyanın En Saçma Binası Ülkemizde!

Dünyanın en saçma binası nerede?” sorusunun yanıtı Google’a göre Kahramanmaraş. Binanın en saçma binalar listesinde yukarılarda bulunma nedenlerinin başında ise kullanım alanları yer almaktadır. Çünkü istatistiklere göre inşası yapılan binanın ortalama olarak %60’lık bir bölümü kullanılamamaktadır. Üstelik bu bina herhangi bir yapı da değildir. Google sonuçlarına göre dünyanın en saçma binası Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin binasıdır. Sonuçların 290.000 farklı netice üzerinden belirlendiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Kahramanmaraş İl Özel İdaresi bu rakamlar arasında ilk sıralarda yerini korumaktadır.

Binanın İnşa Zamanı

Kahramanmaraş’ta bulunan dünyanın en saçma binasının inşası 1994 yılında tamamlanmıştır. Bina, o zamandan beridir aktif şekilde hizmet vermektedir. Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan yapının iki bin yüz on metrekarelik bir alana kurulduğu da doğruluğu kesin olan bilgiler arasında yer almaktadır. Üstelik binanın renk seçimleri de bir hayli ilginç olarak kabul edilmektedir. Ana renkleri sarı, mavi ve kırmızı renklerden oluşan Kahramanmaraş İl Özel İdaresi, bu sayede her yerden kendini belli edebilmektedir.

Dünyanın En Saçma Binasını Kim Tasarladı?

Kahramanmaraş dünyanın en saçma binasını bulundurma özelliğini Ankaralı mimarlar sayesinde edinmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda il özel idaresinin projesinin Ankaralı mimarlar tarafından çizildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra artık binada il özel idaresi de yer almamaktadır. Günümüzde bina içerisinde değişik kafeler ve işyerleri bulunmaktadır. Ancak bölge sakinleri, yapının Kahramanmaraş’ın siluetine uymadığını düşündükleri bilinmektedir. Aynı görüşte olan mimarlar odası da binanın yıkılması ya da değişik şekillerde restore edilmesi için çalışmalar başlatmaya hazırlanmaktadır. Böylece Maraş, elde ettiği özelliğinden de kurtulacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × five =