E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu; bilhassa bankalardan ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi almayı düşünenler için son derece önemlidir. Kredi risk raporunu sorgulamanın birden çok yöntemi bulunur. Günümüzde, kredi notunu sorgulamak için kullanılan yöntemlerin neredeyse hepsinin ücretli olduğunu ifade etmeliyiz. Birçok bankanın ve özel kuruluşun kredi notu sorgulamak için 9-10 TL ücret istediği bilinmektedir. Bu noktada, e-devlet üzerinden kredi notu sorgulamak da mümkündür. Bir başka deyişle, e-devlet üzerinden yalnızca T.C kimlik numarasıyla sorgu işlemi yapmanın imkanı vardır. Üstelik bu işlemin ücretsiz olduğunu da söylemek gerekir.

birevim peşinatsız ev

Kredi Almak İçin Gerekli Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu; kredi kartı kullananların veya daha önceden kredi kullanmış olanların bildiği gibi detaydır. Ancak, bilhassa öğrencilerin ve ev hanımlarının kredi notuyla ilgili bilgisi bulunmayabilir. Bankada vadeli veya vadesiz mevduat hesabı oluşturanlar başta olmak üzere kredi kartı olanlar veya kredi çekenler otomatik olarak kredi notuna sahip olacaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi bankadan kredi almak isteyenlerin kredi notunun yüksek olması gerekir. Bu yüzden, kredi almayı düşünenler, kredi başvurusu yapmadan evvel kredi notu sorgulama işlemlerini yapmak zorundadır.

Kredi notu; tüketicilerin beş yıllık finansal geçmişlerini göstermektedir. KKB tarafından tutulan kayıtlar dikkatli bir şekilde incelenir. Buna bakılarak tüketiciye kredi verilip verilmeyeceği ortaya çıkar. Çekmiş olduğu krediyi ödeyemeyen tüketicinin kara listede olmasına rastlanmaktadır. Kredi notuyla ilgili olarak bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • 700 ila 1099 arasında kredi notu olanların orta riskli grupta yer aldığını söylemeliyiz. Kredi alma ihtimalleri zayıftır.
  • 1100 ila 1499 arasındaki kredi notu az risklidir. Gelire bağlı olarak kredi alınabilir.
  • 1500 ila 1699 arasındaki kredi notu ise iyi sayılmaktadır. Kredi kullanma ihtimali yüksektir.
  • 1700 ila 1900 arası ise en iyi kredi notu seviyesi olarak dikkat çeker.

E-Devletten Kredi Notu Öğrenme İşlemleri

İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Açılan sayfadaki arama çubuğuna risk raporu yazılmalıdır. Türkiye Bankalar Birliği’ne ait olan Risk Merkezi Raporu başvuru sayfası açılır. Bu hizmet sayesinde kredi limit ve borç bilgileri ya da çek bilgileri için rapor başvurusunda bulunmak mümkündür. Oluşacak rapor ücretsiz olmakla beraber ayda yalnızca bir kere sorgulama yapılır. Başvuru aşamasının ardından kredi limit ve borç bilgileri raporu sorgulama sayfasına tıklanmalıdır. Sonuç olarak, söz konusu rapor tüketiciye sms ile iletilecektir. Ayrıca, raporu açmak için başvuru numarası ve şifre de sms ile gönderilecektir.

Bunun yanı sıra, daha önce de söylediğimiz gibi Findeks veya GSM operatörleri üzerinden ücretli olacak şekilde sorgulama yapmak mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltmenin en geçerli yöntemi tüketicinin hali hazırdaki tüm borçlarını ödemesi şeklinde olacaktır. Ödeyemeyecek durumda olanların ise ivedilikle borç yapılandırması şarttır.

birevim
Paylaş

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eighteen + two =