Ekolojik Ev Nedir? Özellikleri ve Farkları

Ekolojik ev sistemleri geçmişte kullanılan ancak günümüzde modern bir şekilde tekrar yorumlanan evler için kullanılmaktadır. Çevre dostu olarak inşa edilen bu evler birçok ihtiyacını kendisi karşılamaktadır. Evde ihtiyaç duyulan enerji için güneşten, su içinse kaynakları kullanılan bir yapı şeklidir.

birevim peşinatsız ev

Son yıllarda giderek yaygınlaşan bu evler de kullanılan malzemelerde geri dönüşüme uygun ve uzun vadede bölgeye, insanlara zarar vermeyecek maddeler arasından tercih edilmektedir. Bu sayede betonlaşmanın önüne geçilmesi sağlanırken aynı zamanda doğayı da korunması amaçlanıyor. Bu yapılar normal bir evden farklı olarak görünmese de birçok açıdan klasik olarak kabul edilen evlerden ayrılmaktadır. Hem yapımı hem de özellikleri nedeniyle bu durum ortaya çıkmaktadır.

Ekolojik Evlerin Özellikleri

Ekolojik evler yapım amacı doğaya dost olması olduğu için en önemli özelliği olarak bunu söylemek doğru bir yorum olacaktır. Sadece inşası sırasında kullanılan malzemeler açısından değil inşa süresi boyunca da çevresine zarar vermemesi dolayısıyla özek bir yapı olarak kabul edilir.

Evin ihtiyacını gidermek ve yapımında sağlamlıktan kaçmamak için doğada bulunan malzemeler tercih edilmektedir. Bunların arasında örnek vermek gerekirse doğal kil ve kireç gibi maddeler kullanılmaktadır. İç mekanda plastik boya yerine geri dönüşümde kullanılabilen duvar kağıtları tercih edilmektedir. Bu ve bunlara benzer birçok detay ile bu evlerin özellikleri öne çıkmaktadır.

Ekolojik Evlerin Farkları Nelerdir?

Ekolojik ev kavramı modern yaşantıyı tercih eden ancak çevresine zarar vermek istemeyen insanlar tarafından tercih edilmektedir. Klasik ev ile mimari açısından çok farklı olmamakla birlikte özel açılardan farkları bulunmaktadır.

İhtiyaç duyulan tüm elektrik enerjisini güneş panelleri veya rüzgar enerjisi ile gidermesi yapılan proje ile sağlanmaktadır. Bu sayede sıfır maliyet ile evin kullanılması sağlanmaktadır. Elektrik, su ve ısınma için ekstra olarak bir ücret ödemek zorunda kalınmamaktadır.

Evin içerisinde kullanılan ve dışarı atılan sular dahi değerlendirilmektedir. Bu sular gerekli arıtma işleminin ardından bahçe sulamada veya lavabo suyu olarak ikinci kez değerlendirilmektedir. Isınma içinse bölgede bulunan jeotermal enerji veya güneş enerjisinden faydalanılmaktadır.

birevim
Paylaş

7 Comments

  1. Diğdem Yalçın Reply

    Ekolojik ev örneklerini ülkemizde yapmaya başlamışlar diye duydum yakında görürüz örneklerini 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

1 + 3 =