Emlak Bankası Düşük Konut Kredisi ile Ev Satacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Emlak Bank ile yapılan yeni düzenleme üzerinde çalışmaya devam ediyor. 100 Günlük Eylem Planı çerçevesinde Başkan Erdoğan tarafından duyurulan plan içerisinde Emlak Bankasının yeniden hayata geçirilmesi en çok ses getirenlerden olmuştu.

birevim peşinatsız ev

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların, artan konut kredisi faizleri nedeniyle zor durumda kalması, Emlak Bank sistemini gündeme getirmişti. Başkan Erdoğan, 100 günlük eylem planı içine kattığı Emlak Bank’ın yeniden aktifleşmesi kararını açıkladı. Konut sahibi olmak isteyenler için yeni bir umut olan Emlak Bank’ın çalışma sistemi de yavaş yavaş belirginleşmeye başladı.

Yeni Sistem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önderliğinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da ortak çalışmaları neticesinde, yeni bir sistem hayata geçiriliyor. Bu sisteme göre Emlak Bankası, inşaat şirketlerinin elinde kalan konut stoğunu, belli bir indirim yüzdesi ile satın alacak.

İndirimli olarak satın aldığı konutlara, tekrar bir indirim uygulayarak, vadeli, esnek ve indirimli kredi faizi ödeme planı oluşturacak olan Emlak Bank, konutları vatandaşın alımına sunacak. Vatandaşa indirimli kredi faizi ile ev sunan Emlak Bank’ın bu uygulaması yalnızca sıfır konutlar için geçerli olacak.

Vatandaşların 235 bin lira olan 1+1 daire fiyatlarına ev sahibi olması imkansız görünürken, ikinci el konut sahibi olma yönünde istekleri artıyor. Bu nedenle kamu bankalarından ya da Emlak Bankası üzerinden 120 ay vade ya da 0,98 faiz oranı ile konut kredi desteği almak istiyorlar. Bu yönde yapılacak olan her hangi bir çalışma olup olmadığını izleyen vatandaşlar, ikinci el konutlar için de yeni bir çalışma bekliyorlar.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × four =