Emlak Sektöründe Rayiç Bedel Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Emlak sektörüne yakın olanların bildiği ancak uzak olanların çok fazla duymadığı bazı terimler vardır. Rayiç bedel de bunlardan bir tanesidir. Bunun ne olduğu, nasıl hesaplandığı ve bu bedeli yakından etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek önemlidir.

birevim peşinatsız ev

Rayiç bedel terimini duyanlar mutlaka olacaktır. Ancak bunun tam olarak ne olduğunu bilmeyenler vardır. Kısaca özetlemek gerekirse bu evin pazar fiyatı demek doğru olacaktır. Piyasa değeri ve emlak vergisi rayiç bedeli birbirinden ayrılan farklı kavramlar olarak görülse de temelde birbirlerini tamamlayan noktalardır. Bu noktada bilinmesi gerekenler ve hesaplama işlemlerinin nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Rayiç Bedel Nedir?

Rayiç bedel iki farklı şekilde açıklanabilmektedir. Piyasa değeri ve emlak vergisi bedeli olarak birbirinden ayrılmaktadır. Piyasa değeri bir konutun birçok etken içerisine katılarak hesaplanan bedelini ifade etmektedir.

Bulunduğu şehir, ilçe, mahalle, semt ve sokak gibi detaylara öncelikle bakılır. Bunun yanı sıra evin kapladığı alan, detayları gibi birçok nokta evin piyasa değerinin hesaplanmasına neden olur. İstanbul için Pendik’de yer alan 100 metrekare ev ile Etiler’de yer alan ev fiyatı arasında ciddi bir fark olacaktır.

Emlak vergisi rayiç bedeli ile amaçlanan ev için verilecek olan verginin hesaplanmasıdır. Bunun için piyasa değerinin çok altında bir bedel belirlenir. Belirlenen değer üzerinde bir vergilendirme yapılarak insanlara sunuluyor.

Gayrimenkul Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanmaktadır?

Gayrimenkul rayiç bedeli hesaplama işlemi belirli noktalara dikkat edilerek yapılmaktadır. Rayiç bedeli alınacak olan ev ile aynı semtte yer alan diğer gayrimenkullerin metrekare fiyatları hesaplanmaktadır. Belirlenen üç evin rayiç bedeliyle metrekareleri bölünerek o semte ait metrekare rayiç bedeli bulunmaktadır.

Size ait olan evin bedelini bulmak içinse bulunan bu bedel ile evin metrekaresi çarpılacaktır. Bu sayede istenilen sonuç bulunacaktır. Bir evin rayiç bedelini etkileyen faktörler çok sayıda bulunmaktadır. Ekonomik durum, emlak piyasası dengesizliği, semtte yaşanan talep miktarı gibi birçok neden rayiç bedelinin değişimine neden olur. Sizlerde evinizin rayiç bedelini bu sayede belirleme şansına sahip olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Serkan Aydın Reply

  Rayiç bedeli devlet nasıl belirliyor acaba, misal bir evi 200.000 TL’ye alıyorsunuz ama tapuda rayiç bedel 100.000 yazıyor

  1. admin Reply

   Merhaba Serkan Bey,
   Rayiç bedel devletin o bölgedeki evlerin metre karesine biçtiği değere göre hesaplanmaktadır.

 2. İlayda Aslan Reply

  Rayiç bedeli sanırım devletin o alandaki metrekare fiyatının dairenin metrekare fiyatıyla çarpılmasıyla oluyor. Biz 150.000 TL’ye ev almıştık yıllar önce, 100 mt olduğundan rayiç bedel 100.000 TL çıkmıştı. Metrekare fiyatı 1000 TL di

 3. Canan Çakır Reply

  Rayiç bedel işlemini devlet çok güzel oturttu bir yer alırken rayiç bedele göre vergi ödüyorsunuz 🙂

 4. Sedef Öztürk Reply

  Rayiç bedele göre vergi ödememiz biraz ironik kalıyor bence, evi 400.000 TLye alıyoruz ama evin rayiç bedeli 200.000 TL, üstündeki fark tamamen ekonominin dalgası oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

fourteen + five =