Emlak Sektöründe Rayiç Bedel Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Emlak sektörüne yakın olanların bildiği ancak uzak olanların çok fazla duymadığı bazı terimler vardır. Rayiç bedel de bunlardan bir tanesidir. Bunun ne olduğu, nasıl hesaplandığı ve bu bedeli yakından etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek önemlidir.

birevim-reklam

Rayiç bedel terimini duyanlar mutlaka olacaktır. Ancak bunun tam olarak ne olduğunu bilmeyenler vardır. Kısaca özetlemek gerekirse bu evin pazar fiyatı demek doğru olacaktır. Piyasa değeri ve emlak vergisi rayiç bedeli birbirinden ayrılan farklı kavramlar olarak görülse de temelde birbirlerini tamamlayan noktalardır. Bu noktada bilinmesi gerekenler ve hesaplama işlemlerinin nasıl olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Rayiç Bedel Nedir?

Rayiç bedel iki farklı şekilde açıklanabilmektedir. Piyasa değeri ve emlak vergisi bedeli olarak birbirinden ayrılmaktadır. Piyasa değeri bir konutun birçok etken içerisine katılarak hesaplanan bedelini ifade etmektedir.

Bulunduğu şehir, ilçe, mahalle, semt ve sokak gibi detaylara öncelikle bakılır. Bunun yanı sıra evin kapladığı alan, detayları gibi birçok nokta evin piyasa değerinin hesaplanmasına neden olur. İstanbul için Pendik’de yer alan 100 metrekare ev ile Etiler’de yer alan ev fiyatı arasında ciddi bir fark olacaktır.

Emlak vergisi rayiç bedeli ile amaçlanan ev için verilecek olan verginin hesaplanmasıdır. Bunun için piyasa değerinin çok altında bir bedel belirlenir. Belirlenen değer üzerinde bir vergilendirme yapılarak insanlara sunuluyor.

Gayrimenkul Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanmaktadır?

Gayrimenkul rayiç bedeli hesaplama işlemi belirli noktalara dikkat edilerek yapılmaktadır. Rayiç bedeli alınacak olan ev ile aynı semtte yer alan diğer gayrimenkullerin metrekare fiyatları hesaplanmaktadır. Belirlenen üç evin rayiç bedeliyle metrekareleri bölünerek o semte ait metrekare rayiç bedeli bulunmaktadır.

Size ait olan evin bedelini bulmak içinse bulunan bu bedel ile evin metrekaresi çarpılacaktır. Bu sayede istenilen sonuç bulunacaktır. Bir evin rayiç bedelini etkileyen faktörler çok sayıda bulunmaktadır. Ekonomik durum, emlak piyasası dengesizliği, semtte yaşanan talep miktarı gibi birçok neden rayiç bedelinin değişimine neden olur. Sizlerde evinizin rayiç bedelini bu sayede belirleme şansına sahip olabilirsiniz.

birevim-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir