Emlak Vergisinde Son Hafta!

Emlak vergisi devletin, vatandaşlardan senelik olarak talep ettiği vergiler arasında bulunmaktadır. Vergi ödemeleri için bireylerin arazi, bina ya da arsa gibi gayrimenkullere sahip olmaları gerekmektedir. Vergi ödemeleri için bağlı olunan belediye ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra belediyelere yapılan başvuru neticesinde o yıl içerisinde ne kadar vergi borcunun olunduğuna yönelik sorgulamalar da gerçekleştirilebilmektedir. Henüz vergisini ödememiş olan kimseler için bu sene içerisindeki emlak vergisinin son ödeme gününün 31 Mayıs Cuma olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

birevim peşinatsız ev

Emlak Vergilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireyler, bulundukları yapılarda meydana gelen değişimleri, bir diğer değişle eklemeleri belediyelere bildirmekle yükümlüdür. Bildiriler neticesinde emlak vergisi oranlarında değişimler yalanmaktadır. Vatandaşların bilmesi gereken bir diğer etmen de bildirimlerin sadece bina eklemeleri ile sınırlı kalmamasıdır. Binanın kullanım tarzı üzerinde meydana gelen değişimler neticesinde de bildirim yapmak bir zorunluluktur. Ayrıca boş bir arsa üzerine yeni inşa edilen yapıların vergi oranlarında da düzenlemelere gidilmiştir. Yapılan açıklamalara göre bu tip olaylarda kişiler arsa değerleri üzerinden vergi ödemelerine devam edebilmektedir. ancak bahsedilen prosedür sadece inşaatın tamamlanması ile başlayan ilk dört yıl için geçerliliğini korumaktadır.

Tasarrufu kısıtlanan gayrimenkullerde emlak vergisi de bilinmesi gereken hususlar arasında bulunmaktadır. Öncelikle tasarrufun kısıtlanması sadece umumi hizmet alanları ve resmi kurumlar için yapılmaktadır. Kişilerin arsalarının bir bölümü bunun için alıkonulmuşsa ödenmesi gereken verginin 1/10’unun tahsil edilmesi uygun görülmektedir. Ancak yaşanan vergi indirimi devamlı olarak sürmemektedir. Arsa ya da bina üzerindeki tasarruf ortadan kalktığında bireyler vergi ödemelerini normal olan oranlar üzerinden ödemek zorunda kalmaktadır.

Emlak Vergisinin İstisnaları

Ülkemizde pek çok vatandaşın bilmediği konulardan biri de emlak vergisinin istisnalarıdır. Yasalarda bahsi geçen istinaslara göre vergiden muaf tutulan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak vergi muaflığı ya da sıfır vergi için bireylerin bağlı oldukları belediyeye giderek yazılı bir dilekçe vermeleri gerekmektedir. Dilekçe için belediyelerde hazır olarak verilen vergi muafiyet formunun istemesi ve yetkili makamlara başvuruda bulunulması yeterli olmaktadır.

Ev sahibi olup da vergi muafiyetleri olmayan kişilerin başında konutlarının metrekare ölçümünün brüt rakamı 200 m2’yi aşmayanlar yer almaktadır. Ancak konut aynı zamanda tek haneden oluşmak zorundadır. Buna ek olarak gazi ve şehitler, ev hanımları, herhangi bir gelire sahip olmayanlar, dul ve yetimler de vergi ödemek zorunda değildir. Ayrıca geçimlerini emekli maaşı ile sağlayan kişiler de muafiyetten yararlanabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

six − four =