En Uygun Konut Kredisi Seçenekleri Nasıl Bulunur?

Konut kredisiyle ilgili sorular gittikçe artıyor ve herkes artık ev sahibi olmak istiyor. Bunun temelinde de bankaların kredi çekme işlemlerini hızlı ve kolaylıkla halletmesi, insanların artık bankaya ödeme yapmaya ve borçlanmaya alışması yatıyor. En uygun konut kredisi seçeneğini nasıl bulacağınız konusunda banka danışmanlarından yardım alabileceğiniz gibi tüm bankalarla tek tek görüşerek de kendiniz bir hesaplama yapabilirsiniz. Ama araştırma kısmını erken bitirmemek ve her bankanın masrafını öğrenmek iyi sonuç almak için önemlidir.

birevim peşinatsız ev

Konut Kredisi Almak İçin Geçmeniz Gereken İşlemler Nelerdir?

Konut kredisi alırken ilk olarak uygun bankayı bulmanız gerekir. Bunun için de bankaların faiz oranlarına, vade seçeneklerine, ekstra ödemelerine, ekspertiz ücreti alıp almadığına bakmalısınız. Tüm bunlardan sonra kredi çekmek için seçtiğiniz banka sizin evinize ekspert yollayacaktır. Konut kredisi alabilmeniz için evin bedelini belirleyecek olan ekspert evi hem dıştan hem de içten bazı özellikleriyle inceler. Bunlar bulunduğu yer, binanın yapısı ve yaşı, kaçıncı katta olduğu, metrekaresi, banyo ve odalarının durumu, duraklara ve merkeze uzaklığı gibi seçeneklerdir. Bunları değerlendirdikten sonra bir fiyat hazırlayarak bunu bankaya sunmak üzere götürür ve banka size vereceği krediyi eskpert raporuna göre belirler.

Peşinat Olmadan Bankadan Konut Kredisi Alınır mı?

Artık bankaların bir çok konuda kolaylık sağladığını söylemiştik. Bunlardan biri de peşinatsız kredi çekimleri. Normalde bankalar ev tutarınızın sadece % 75’ini sizin için sağlıyor. Ama ekspertiz raporuna göre bu % 75’lik kısım size yetmiyorsa ve ev tutarının tamamını kredi olarak almak istiyorsanız konut kredisi veren bankalar size bir ev daha teminat göstermeniz karşılığında bu krediyi veriyor. Bu göstereceğiniz ev teminatı ise aileden bir bireye ait olmak zorunda. Aksi durumda ancak kredinin % 75’lik kısımı sizin oluyor. Tabi her banka bazı kişilere özel kredi seçenekleri yaratabiliyor ve faizlerde oynamalar yapabiliyor. Bunun için kredi kullanacağınız bankanın danışmanı ile görüşmenizde büyük yarar vardır. Size en uygun kredi seçeneğini banka danışmanı kısa sürede ayrıntılarıyla beraber anlatacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nine − six =