En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Seçenekleri

Ev almak ve hayalinizi gerçekleştirmek için konut kredisi ilk başvuru yapılan nokta olarak görülüyor. Bu konuda birçok banka insanlara istedikleri şartlarda kredi imkanını sunuyor. Genelde bankalar 3 ay ile 120 ile 180 ay arasında değişen sürelerde konut kredisi sunuyor.

birevim peşinatsız ev

Tabi genelde insanlar tercihlerini vade uzunluğuna göre değil en uygun konut kredisi sunan banka üzerinden yapıyor. Bunun için bankaların konut kredisinde sundukları faiz oranlarına bakarak hareket ediyorlar. Bu konuda yapılması gereken işlem öncelikle bu şartları bilmek ve tercih edeceğiniz bankanın konut kredisi hesaplamasını istemek olacaktır.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Önemli olan uzun vadeli olan konut kredisinde en uyun faiz oranıyla hizmet veren bankayı tercih etmek olacaktır. Bankaların konut kredisi faiz oranlarını Merkez Bankası tarafından yapılan faiz açıklamalarının ardından düzenlemeyi tercih ediyorlar. Yani sabit bir faiz hiçbir zaman bulunmuyor.

Bu değişiklikleri yakından takip ederek kendiniz için konut kredisi veren bankalar arasından en uygun olanını bulmanız mümkün olacaktır. Genelde en uygun konut kredisi sunan bankalar birbirleriyle benzerlik gösteriyorlar. Sıralamada küçük değişiklikler olsa da en uygun seçenekler genelde aynı bankalar tarafından sunuluyor.

 • Yapı Kredi Konut Kredisi – %1,37
 • Vakıfbank – %1,37
 • Ziraat Bankası – %1,37
 • Halkbank – %1,38
 • Akbank – %1,39
 • Türkiye İş Bankası – %1,41
 • Garanti BBVA – %1,42
 • QNB Finansbank – %1,51
 • TEB – %1,54
 • ING Bank – %1,59
 • Alternatif Bank – %1,65
 • HSBC – %1,74
 • Fibabanka – %1,74
 • ICBC Turkey – %1,89

Konut kredileri bankaların sunduğu kredi ve finans işlemleri arasından genelde en uygun olan seçenek oluyor. İkinci el konutlara ve sıfır konutlara gerekli ekspertiz işlemi yapıldıktan sonra konut kredisi imkanı sunuluyor.

Bu ve benzer detaylar konut kredisi maliyetinin artmasına neden oluyor. Yani konut kredisi tercihi yaparken sadece faiz oranlarına bakmak yerine eklenen maliyetlere ve sonuçta yıllık maliyet oranına bakmanızda fayda var.

En Uygun Konut Kredi Seçenekleri

Bankalar tarafından müşterilerine çok sayıda kredi seçeneği sunuluyor. Bankaların kredi seçenekleri arasından konut kredisi her zaman özel bir yer elde ediyor. Çok yüksek bir miktarda sunulması, 15 yıla kadar vade seçeneği olması ve bu sayede insanların ev alabiliyor olması bu krediyle ilgilenen insanların sayısının artmasına neden oluyor.

Hali hazırda ülkemizde ev sahibi olmayan büyük bir kısım olduğu için buna ilgi her zaman olduğundan daha yüksek oluyor. En uygunu bulmak daha düşük bir maliyetle ev sahibi almanıza imkan sağlıyor. Bunu yaparken sadece konut kredisi faizlerine değil ayrıca maliyetine bakarak tercihte bulunmanız gerekiyor. Bu sayede en uygun krediyi belirlemeniz daha kolay olacaktır.

Konut Kredisi Alırken Peşinat Olmak Zorunda mı?

Konut kredisi kullanacağınız zaman genelde kenarda birikmiş olan bir miktar paranızın olması istenir. çünkü bankalar ev fiyatının tamamını size vermez. Sadece bunun yüzde 75’lik kısmını size verir. evin fiyatı da ekspertiz tarafından belirlendiği için ne kadarlık bir kredi çıkacağı meçhuldür ve size yetmeyebilir. Konut kredisi haberlerinde sıkça gördüğünüz peşinatsız ev kredisini artık birçok banka yapmaya başladı. Bunun için ya alacağınız evi ipotek ettirmeniz gerekecek ya da aileden birinin başka bir evi varsa onu teminat olarak göstermeniz gerekecek. İki durumda da banka size ev ne kadarsa tüm parayı kredi olarak veriyor ve planlamayı, ödeme seçeneklerini de yeniden düzenleyerek uygun bir yöntem buluyor diye söyleyebiliriz.

Aylık Gelir Alacağınız Krediyi Etkiler mi?

Krediler sizin aylık gelirinize ve eve ne kadar para girdiğine bakılarak verilir. Bunun en basit hesaplaması da taksit tutarı üzerinden yapılır. Bankaya vereceğiniz kredi taksidi tutarı maaşınızın neredeyse yarısına denk geliyorsa o zaman banka bir başkasının daha gelirinin gösterilmesini ister. Bu da evin çocukları dışında kalan diğer bireylerdir. Çünkü bankalar için çocuklar haneden uzaklaşabilme ihtimali olan fertlerdir.

Konut kredinizi öderken elinize toplu miktar geçtiği takdirde bankaya toplu ödeme de yapabilirsiniz. Böylece hem vade sürenizi kısaltmış olursunuz hem de daha kazançlı çıkarsınız. Fakat bunu da planlı bir şekilde bankaya belirtmeniz gerekir çünkü ara ödemelerin kimi zaman cezaları olur.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

twenty − nineteen =