Engelliye Ev Müjdesi! Engelli Kampanyaları

Engelli vatandaşlar günlük hayatlarında pek çok farklı sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Maddiyatın başta olduğu sorunlar evlerin ve sokakların tasarımları ile devam etmektedir. Bundan ötürü pek çok birey kendilerine uygun olan evleri satın alamamaktadır. Ancak hükümetin başlattığı çalışmalar neticesinde engelli kampanyaları ortaya çıkmıştır. Böylelikle engelli vatandaşlar da kendilerine özel olarak tasarımı yapılan evler uygun fiyatlar üzerinden erişim sağlayabilecektir.

Engelliler İndirimli Ev Alabilecek!

Engellilere ev müjdesi veren kampanyaların başında TOKİ bulunmaktadır. Bilindiği üzer toplu konutlar pek çok kişinin kendine ait evlerinin olmasını sağlamaktadır. Yapılan açıklamalar neticesinde TOKİ projelerinde %5 olarak belirlenen kontenjan artık engelli vatandaşlar için ayrılmıştır. Ayrıca TOKİ projeleri engellilerin yanı sıra gazilere, şehitlere, yetimlere ve dullara da ayrıcalıklar sunmaktadır. Böylelikle maddi olanakları kısıtlı olan ya da belli özellikteki evlerde konaklamak isteyen engelliler hayal ettikleri konutlara erişim sağlayabilmektedir. Konut erişimlerinde ödeme kolaylıkları da gerçekleştirilmektedir.

Engelliler İçin Ev Kampanyaları

Kişilerin engelliler için ev kampanyalarına katılım gösterebilmeleri için belli belgeleri kurum ve kuruluşlara ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda sadece TOKİ projelerinde değil farklı özel projelerin de engellilere indirimler yaptıkları bilinmektedir. Ancak indirimlerden istifade edilebilmesi için Özürlüler İdaresi tarafından verilmiş olan kimlik kartına sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra bazı kuruluşlar kişilerden sağlık raporu da isteyebilmektedir. Belgelerin net dökümleri değişim gösterebildiğinden ön görüşmelerde istenen belgelerin sorgulanmasının yapılması unutulmamalıdır.

Engelli Vatandaşlar İçin Ev Kampanyalarının Avantajları

Gerçekleştirilen engelliler için ev projeleri içerisinde bazı avantajların elde edilmesi mümkündür. Minimum %40 oranında engelinin olduğu heyet raporu ile teşhis edilen vatandaşlar öncelikle fiyatlar konusunda bir fırsat elde etmektedir. Fiyatların yanı sıra bazı yapılarda engelliler için özel sistemler de tasarlanmaktadır. Böylelikle engelli vatandaşların günlük yaşamlarını idame ettirmeleri daha kolay hale gelmektedir. Genellikle TOKİ gibi projelerde kontenjanlar kura ile belirlenmektedir. Kura olmadan katılım gösterilmek istenen engelli ev projeleri için özel firmalara başvurulması gerekmektedir. İki şekilde de değişik indirim oranları üzerinden ev sahibi olunması için yardımlarda bulunulması mümkün olmaktadır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir