Eski Kredilere Faiz İndirimi Bekleyenler Dikkat! Kamu Bankaları Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranı Yüzde 0.89 Mu Olacak?

Eski krediler için faiz indirimi bekliyorsanız bu yazıya dikkat edin. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası kamu bankaları arasında yer alıyor. Bu bankalar ihtiyaç kredisi için faiz oranlarını düşürdü. Faiz oranları ayrıca araç kredileri için de düşürüldü. Konut kredisi için de yapılandırma haberi vatandaşları müjdelendirdi. Her üç banka da verdiği müjde ile vatandaşların rahat bir nefes almasını sağladı. Taksitli ihtiyaç kredisi için vade süresi 3 ile 60 ay olarak belirlendi. Faiz oranı ise yüzde 1,69’dur. İpotek karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi, bireysel iş yeri ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi için de aynı durum geçerlidir. Vakıfbank için faiz oranlarının yüzde 0.86’ya kadar çekildiği biliniyor. Bununla birlikte Ziraat Bankası ile Halkbank faiz oranlarını yüzde 0.92 olarak güncelledi.

birevim peşinatsız ev

Yapılandırma Gelecek mi?

Vakıfbank’ın çok bilinen Sarı Panjur Konut Kredisi vade süresi 3 ay ile 180 ay olarak belirlenmiştir. Kredi limiti en az 10 bin en çok ise 1 milyon 500 TL olarak açıklanmıştır. Aylık faiz oranı indirimle birlikte 0.89’a kadar düşmüştür. Kredi tahsis ücreti banka tarafından kredi kullanan kişilerden alınıyor. Alınacak olan ücret toplam kredi tutarı üzerinden hesaplanıyor. BU tutar genel kredi ücretinin yüzde 5’inden fazla olmuyor. 100 bin TL değerinde kredi kullanan bir kişi, 120 vade yaparsa ve yüzde 0.89 faiz oranından kredi alırsa ortalama ekspertiz ücreti bin 100 TL olacaktır. Yıllık maliyet oranı toplam yüzde 11 lacaktır. Kredi tahsis ücreti ve ekspertiz avans ücreti olarak alınır. Gerçekleşen fatura bedeli kadar tahsilat yapılmaktadır.

Bankalar Yapılandırma için Ortak Zeminde Buluşmak İstiyor

Henüz kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, bankaların yoğun konut yapılandırma baskısı nedeni ile ortak zeminde bulaşacağı söyleniyor. 3 kamu bankası da güncelleme yaparak vatandaşlara istediğini verecek. Kredi kullanma ekranı üzerinden müşterilerin kredi yapılandırma yapması mümkün olacak. Bu seçeneğin üzerine tıklayan ve şartları yerine getiren herkes yapılandırma fırsatından faydalanabilir. Resmi bir açıklama olmamasına rağmen en kısa sürede bankaların açıklama yapması bekleniyor. Daha önceden kamu bankaları yaptıkları ortak açıklama ile birlikte yeni konut alımı için yapılandırmanın geçerli olduğunu söylemişti. Ancak eski krediler için faiz indirimi ya da yapılandırma uygulaması yapamayacaklarını açıklamışlardı. Devlet bankalarının faiz indirimi ve yapılandırma yapması ile birlikte vatandaşların işleri çok daha kolaylaşıyor.

Kredi Kampanyası Hangi Kredileri Kapsıyor?

Kampanyanın geçerli olduğu kredi türleri arasında arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi, taşıt rehin karşılığı ihtiyaç kredisi, bireysel iş yeri ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi yer alıyor. Kredi türlerinde faiz oranları yüzde 0.89’a indiğinden vatandaşların yüzü gülüyor.

birevim
Paylaş

7 Comments

  1. Beste Şen Reply

    Keşke faiz güncellemesi olsa eski kredilerimizde, yüksek faizlerden çok kredi çekmiştim hepsini tekrar yapılandırırdım

  2. Adem Çetin Reply

    Kredileri tekrar yapılandırma yapınca, faizi düşürüyorlar mı güncel faizden mi yapılandırma yapıyorlar?

  3. Cemal Arslan Reply

    Kredileri yapılandırmak pek iyi bir şey olmuyor açıkçası taksit açısından iyi oluyor ancak kkb tarafında çok kötü etki yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

six + 5 =