Ev Alırken Aman Dikkat! Tapuda Bu İbare Varsa Eviniz Elden Gidebilir

İnsanlar bir ev sahibi olmak için ailecek yıllarca çalışmakta ve emek göstermektedir. Günümüzde ev almak isteyen birçok insan çok yüklü kredilerin altına girerek yıllarca borç ödemektedir. Bunun yanı sıra ev alırken tapu işlemlerine çok fazla dikkat edilmemektedir.

birevim peşinatsız ev

Bu aslında ev tercihi kadar önemli bir işlemdir. Çünkü evin size ait olduğunu görmek açısından çok önemli bir resmi evraktır. Bazen insanlar bu işleme çok fazla özen göstermemektedir. Bu da ev ile birlikte yüklü bir borcunda devir alınması anlamına geliyor. İpotekli olarak satılan bu evler satıcının belirtmemesi ve alıcının söylememesi nedeniyle gerçekleşiyor.

İpotekli Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yasa gereği ipotekli olan bir evin satılmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Bu işlemle birlikte ipotekli evin riski tabuyu üzerine olan kişiye geçmektedir. Eğer bu borç gerekli şekilde ödenmezse ipoteğe konu olan evin satışı yapılabilir.

İpotek kanunu eve sahip olan kişi aksine borç nedeniyle eve karşılık para veren kişinin hakkı daha fazladır. Bu nedenle büyük bir sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız bu şekilde ev alırken dikkat etmelisiniz. Evin bedelinin tamamını size satan kişiye değil ipotek koyan kuruma veya kişiye ödeyerek bunun kaldırılmasını sağladıktan sonra devir işlemini gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

İpotekli Konutların Satış İşlemleri

İpotekli olan konut sayısı son yıllarda giderek artmaktadır. Özellikle sağlanan uygun krediler insanların ipotekli evlere sahip olmasına neden oluyor. Sizde bu tür bir evi mal sahibinden almak istiyorsanız doğru işlemleri uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Öncelikle para transferi ipotek koyan banka üzerinden yapılmalıdır. Daha sonra tapu değişiklik işlemi yapılmalı ve ipotek koyan bankaya olan borç kapatılmalıdır. Borç kapatıldıktan sonra geriye anlaşılan bedelden artan bir para kalırsa bu miktarsa ev sahibine ödenerek işlem tamamlanmalıdır.

Unutulmaması gereken en önemli nokta ipotek borcu kalkmadan herhangi bir evin tabusunun alınmaması gerektiğidir. Eğer bu şekilde bir ev alırsanız bankanın günün birinde o evi size haber vermeden satışa çıkarma sürprizi ile karşılaşabilirsiniz.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Kadir Çetin Reply

    Ev alırken tapuda gerçekten dikkatli olmamız gerekiyor, bir yakınım bu yüzden çok büyük sorunlar yaşamıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

2 × four =