Ev Almak Artık Çok Kolay

Herkes öncelikle barınma ihtiyacını gidermek sonrasında ise birikimlerini değerlendirmek amacıyla ev satın almayı hedeflemektedir. Eski dönemlerde bu sebeple günlük hayattaki harcamalara çok dikkat edilir ve fedakarlıklar yapılırdı. Günümüzde ise Mortgage kavramı ile hayatımıza giren, Türkçe olarak ifade ettiğimizde ise satın alınan konutun bankalar tarafından rehin tutularak borç verilmesi imkanı sunulmaktadır. Yani finans kurumları size kredi olanağı sunar ancak borcunuz bitene kadar evinize ipotek uygular. Konut Kredisi ile istediğiniz ödeme şekillerini tercih edebilir ve bütçenizi zorlamadan gayrimenkul sahibi olabilirsiniz. Bazı kişiler ise yatırım yapmak amacıyla konut sahibi olur ve alacağı kira tutarını direkt olarak finans kurumlarına yönlendirir. Böylelikle kişilerin kendi bütçe planlarında hiçbir ekstra durum yaşanmaz ve konut kendi masrafını çıkartarak kar elde ettirir.

birevim peşinatsız ev

Kredi Koşulları Nelerdir?

Banka denetleme kurumunun belirlediği ve hem finans kurumlarının hem de ödeme yapacak kişilerin mağdur olmaması adına belirli kural ve koşullar uygulanmaktadır. Örneğin öncelikle borcunuz tamamen bitene kadar konut bankaya aittir ve birçok hakkı bu kurum üzerindedir. Ayrıca almayı düşündüğünüz evin tapusu hisseliyse yine krediniz onaylanmamaktadır. Bunlara ek olarak ise bilirkişi raporları ve sizin borç ödeme geçmişiniz olumlu olmak durumundadır. Unutulmamalıdır ki finans kurumları gelir belgenizi ve başka evrakları da talep etme hakkına sahiptir. Konut Kredisi Veren Bankalar tüm bu kurallara bağlı olacak şekilde olumlu dönüş yapmaktadırlar. Böylelikle yapılan sözleşmeye istinaden hem tüketici hem de şirketlerin tüm hakları koruma altına alınmaktadır.

Kredi Başvurusunda Hangi Evraklar Gereklidir?

Eğer bir konut sahibi olmayı bankalardan borç talep ederek istiyorsanız yasal olarak geçerliliği olan belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Öncelikle gelir durumunuzu belirten maaş bordrosu veya gelir belgesini beyan etmelisiniz. Uygun Konut Kredisi ile gayrimenkul satın alabilmek için mutlaka bilirkişi raporunun evin fiziki durumu ile ilgili olumlu rapor vermesi gerekli ve önemlidir. Ayrıca bu belgelerin yanı sıra konut tapu fotokopisi ve nüfus kağıdınızın da başvuru formuyla beraber dosyada yer alması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için finans kurumlarına giderek müşteri temsilcileriyle görüşme yapabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seventeen + sixteen =