Ev Kredisi En Fazla Kaç Ay Olur?

Eğer belli bir birikiminiz yoksa ve ev sahibi olmak istiyorsanız önce biraz borçlanıp sonra keyfini çıkarmanız gerekecektir. Size uygun evi seçip ardından konut kredisi araştırması yapabilirsiniz. Kira ödemek yerine kredi ödemeyi tercih edenlerin araştırma yaparken en çok sorduğu soru ise ev kredisi en fazla kaç ay olur sorusudur. Ortalama 240 ay vadeye kadar kredi bulabilirsiniz. Peki bunlar neye göre belirlenir?

birevim peşinatsız ev

Konut Kredisi Nedir ?

Konut kredisi; bankalar tarafından satın alınacak evin teminat altına alınması şartıyla verilen bir kredi türüdür. Ülkemizde 2007 yılında yasallaşan Mortgage Yasası ile konut kredileri mortgage kapsamına girmiştir. Bu sayede kişiler düşük ödeme ve yüksek vade seçenekleriyle ev sahibi olabilmektedirler.

Konut Kredisi Nasıl Alınır ?

Ev kredisi alabilmek için öncelikle söz konusu konutun kat mülkiyet tapusu olması ve en az %80’inin tamamlanmış olması gerekir. Bunun dışında kredi notunuzun en az 1100 olması, toplam gelirin rutin ödemeler düşüldükten sonra kredi taksitini ödemeye uygun olması, başvuran kişinin 18-70 yaş aralığında olması gibi standart kredi şartları aranmaktadır.

Konut kredilerinin maliyetlerini ve faizlerini araştırdıktan sonra ilk önce maaş anlaşmanızın olduğu bankayla görüşüp size özel şartlarını öğrenmeniz daha yararlı olacaktır. Kredi alacağınız bankayı belirlediyseniz internet üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz. Ön başvurunuz onaylandıktan sonra istenen evraklarla birlikte şubeye gitmeniz gerekir.

Konut kredisi çoğu vergiden muaf tutulan avantajlı bir kredidir. Alacağınız kredinin vadesini düşük tutmak daha az faiz ödemenizi sağlasa da ödemeleri gelir durumunuza göre belirmeniz kredi alma şansınızı artıracaktır. Konut kredileri evin sadece %75’ini karşılamaktadır. Kalan %25’in ödemesini yapmadan evi satın alamazsınız. Peşinatı yüksek tutmanız kredi ödemelerinde size kolaylık sağlayacaktır. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra devreye ekspertizin girecektir. Gayrimenkul Değerlendirme Uzmanları satın almak istediğiniz evin değerini belirler, banka bu rapora göre kredi verir.

Ev Kredisi En Fazla Kaç Ay Olur ?

Tüm bu şartlar sağlandı ve artık evinizi satın alabileceksiniz. Kaç aya kadar kredi alabilirsiniz? Bankalar bu konuda da gelirinize göre yardımcı olmaktadır. Bankaya göre değişmekle birlikte 180 aydan 360 aya kadar vadeli kadar konut kredisi bulabilmeniz mümkün.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

seven − two =