Ev Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mobilya seçimi herkes için önemlidir çünkü; mobilyalar uzun yıllar boyunca kullanılır. Bir kez alındı mı ortalama beş yıl ve daha fazla kullanım ömrüne sahip olan mobilyaların seçiminde öncelikle evin tarzına bakarak karar verilmelidir. Ev mobilyası seçiminde kişinin tıpkı giysilerini seçer gibi tercihte bulunması gerekir. Giysiler nasıl ki kişinin stili hakkında bilgi veriyorsa mobilyalar da evin stili hakkında bilgi verir. Yaşamında spor şık olan bir kişiden evinde klasik ve altın varaklı tasarımlara imza atması beklenemez. Bu nedenle kişinin öncelikle mobilya seçiminde tarzını yansıtması önemlidir.

birevim peşinatsız ev

Odanın Büyüklüğüne Uygun Mobilya Seçin

Boyutun yerleşimin yapılacağı odaya göre tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle çok beğendiğiniz bir mobilya takımının dahi evinizde nasıl duracağını tahmin etmeniz ve seçiminizi ona göre yapmanız gerekir.

Showroomda çok gösterişli ve güzel duran bir takım evinize geldiğinde aynı estetik izlenimi vermeyebilir. Bu nedenle beğendiğiniz takımların oda boyutuna göre yeniden üretilip üretilemeyeceği hakkında satış danışmanından bilgi almanız gerekir.

Alanları İyi Değerlendirin

Hem işlevsel hem de estetik bir mobilya seçimi yapmak istiyorsanız evinizi iyi tanımalı ve tercihlerinizi buna göre yapmalısınız. Köşe takımları koltuk olarak en çok tercih edilen ve en işlevsel mobilya parçaları arasındadır. Mobilya nasıl seçilir diye soranların evlerinin yapısını iyi değerlendirmesi gerekir. Eğer kolon arkasında kalan küçük köşeler varsa bu alanlar depolama alanı veya kitaplık olarak kullanılabilir. Biçimsiz evlerde kullanılmayan köşeler niş ile değerlendirilebilir. Aynı zamanda kullanılmayan alanlara canlı çiçek yerleştirerek mekanın havasını güzelleştirebilirsiniz.

Doğru Renkleri Kombin Edin

En küçük odalardan devasa salonlara kadar şıklığın ortak tanımında doğru renk kombinleri yatar. Küçük alanlarda, mekanı daha da kapatacak koyu renkli mobilyalardan uzak durmak gerekir. Az çoktur felsefesiyle hareket etmeli ve olabildiğince sadelikten yana olunmalıdır.

Küçük alanlarda daha fazla aynalı mobilyalar tercih edilerek alanların derinliği artırılabilir. Aynı zamanda dikkati odanın küçüklüğünden alarak mobilyalara ve mobilya aksesuarlarına vermek de mümkündür. Örneğin bembeyaz mobilyalarla dekore edilmiş bir salonda kırmızı bir aksesuarla tüm dikkati dağıtabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

5 × 5 =