Ev Sahibi Olmak mı, Kiracı Kalmak Mı?

Yüksek maliyet nedeniyle aileler genel olarak ev sahibi olma hayalini erteler. Ekonomik kaygılarda devreye girdiğinde ev sahibi olmak yerine kiracı olmayı tercih edebilirler. Pek çok aile bu durum için kendi içinde çelişki yaşamaya devam eder. Ev sahibi olmak mı kiracı olmak mı sorusuna yanıt verebilmek için bazı durumların gözden geçirilmesi gerekir.

birevim peşinatsız ev

Süre Önemlidir

Eğer satın alacağınız evde sadece belirli bir süre oturmayı planlıyorsanız, bu durumda evi kiralamanız daha mantıklıdır. Bu nedenle ilk olarak evi ne kadar süre kullanabileceğinizi hesaba katarak bir karar vermeniz gerekir. Öte yandan ev kiralayacağınız bölgelerde iyi bir araştırma yapmanız daha iyi bir sonuç almanıza neden olabilir. Bazı bölgelerde ev satın almak yerine, ev kiralamak daha karlı olacaktır.

Hesaplama Yapın

Araştırmalara göre günümüzde bir konuta yapılan yatırımdan geri dönüş almak yaklaşık olarak 18 yılı alır. Dolayısıyla şuan ödediğiniz kira bedelini 214’le çarparak oturduğunuz evin tam olarak satış bedeline ulaşmış olursunuz. Ancak bu sürecin sonucunda 18 yıl boyunca gelirinin büyük bir kısmını başkasının evinde kirada kalabilmek için kullandığınız ortadadır. Bu sürecin sonucunda elinize hiçbir şey geçmemiş olur. Ev satın almak bu nedenle daha karlı olabilir.

Evin Konumunun Önemi

Evin konumu bu konu hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli durumlar arasında yer alır. Aceleye getirilen ev seçimi sonucunda yanlış kararlar alabilirsiniz. Ev satın alırken gözden geçirilmemesi gereken noktalar kaçırılırsa önemli durumlar atlanabilir. Bu durumlardan biride evin bulunduğu bölge ve sosyal yaşantıdır. Belkide çok uzun bir süre yaşayacağınız bölgenin size güven sağlaması, işi biraz daha kolay bir hale getirmesi, iyi bir sosyal yaşantısının olması ileriye dönük olarak yatırım açısından da son derece önemlidir. İleride evi daha rahat şartlar altında satabilmek için bu kriterlerin altının çizilmesi gerekir. Öte yandan evin merkezi bir konumda bulunması, şehir merkezi olanaklarına yakın olması vs. gibi düşünülecek pek çok farklı konunun olduğu aşikârdır. Bu nedenle bütçenize uygun olduğundan dolayı tek bir seçenek için kısa süre içinde karar vermek yanlış bir sonuç doğurabilir.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Sevgi Arslan Reply

    Ev sahibi olmak ister tabi ki herkes ancak günümüzde faiz oranı çok kötü, faizsiz sistemlerle ev sahibi olmak lazım 🙂

  2. Hüseyin Avcı Reply

    Herkes tabi ki ev sahibi olmak ister ama, günümüzde ev sahibi olmakta zor, taksitler çok yüksek çıkıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

3 × two =