Evinize Parke Döşerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Husus

Hem klasik hem de ahşap iç mekân döşemesine uygun parke hem şık hem de ucuz maliyeti ile tercih ediliyor. Peki, hangi tarz parkeyi tercih etmelisiniz? Evinize parke döşerken dikkat etmeniz gereken 10 husus nedir? Birkaç soru cevap ile sizi aydınlatmaya çalışalım;

birevim peşinatsız ev

Hangi tarz ahşap parke en iyisidir?

Her ahşap cinsinin dayanıklılık, doğal renk seçeneği ve fiyat avantajları farklıdır.  Ancak uzmanlara danıştığımızda parke için en uygun ağaç cinsinin meşe olduğunu söylüyorlar.  En iyisi ise “Avrupa Meşesi” dayanıklılık ve herhangi bir renge boyanabilme özelliği ile ünlüdür.   İşlem görmemiş bir meşenin rengi doğaldır ve işlem görmemiş bir beyaz sayfa gibi kolayca boyadığınızı rengin tonunu alır.

Mühendislik ile parke döşeme nedir?

Mühendislik parke döşeme, çekirdek ve parke tipik olarak meşenin aşınma tabakalarından oluşur. Miskinis; Çekirdek genellikle üç ila 12 ince kontrplak katmanından oluşuyor. Aşınma katmanı, göbeğe sağlam bir şekilde bağlanmıştır ve parkenin toplam kalınlığına bağlı olarak genellikle 2 ila 6 milimetredir.

Performans açısından farklılıklar nedir?

Ahşap tamamen doğal bir üründür ve sıcaklık ve nemdeki değişikliklerle genişler ve daralır. Ahşap sadece evinize değer katmaz, aynı zamanda sıcaklık ve karakter sağlar. Nem ve sıcaklık dalgalanmalarının etkilerine daha az hassastır; Yerden ısıtma üzerine kurulum için uygundur.

Günümüzde en popüler parke tasarımları hangileridir?

 • Dikdörtgen kiremitlerin dik açılı sıralara dizilmiş olduğu balıksırtı. Tek balıksırtı çift ve kare kadar çeşitli balıksırtı desen varyasyonları vardır.
 • Paralelkenar şeklindeki fayansların, arka arkaya V şekilleri oluşturmak üzere düzenlenmiş şekilde bir yapıda parke döşenebilir.
 • Her iki kalıp da zikzak efekti yaratır, ancak temel farklılıklar vardır. “Balıksırtı klasik bir görünüme sahiptir. Chevron daha moderndir ve yerleştirdiği açı ve ışığın yansımasından dolayı bir tür optik illüzyon yaratır, bu da izleyicinin bakış açısına göre ahşabın görünümünü değiştirir ”diyor. Aynı zamanda satın alma ve döşeme maliyetleri açısından daha pahalı bir seçenektir.
 • Bu, yerleşim düzenini üretmek ve sığdırmak için daha karmaşık hale getiren gerekli blok şekli ve hassasiyete bağlıdır. Zemine gelince boyut önemlidir.
 • Seçtiğiniz parke blokların boyutlarına daima dikkat etmek gerekiyor.

Evinize parke döşerken dikkat etmeniz gereken 10 husus hakkında biraz daha bilgi vermeye çalıştık. Bundan sonrası evinizin yapısına en uygun seçeneği değerlendirmenizden geçiyor.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Musa Arslan Reply

  Önemli noktalara değinmişsiniz gerçekten, bence en önemlisi ucuz diye alıp ancak sonradan kabaran yapıştırıcılar 🙂

 2. Ezgi Köse Reply

  Güzel önemli noktalara değinmişsiniz, parke değişimlerinde kaliteli bir ustayla çalışmak lazım sonradan sorun yaşamamak için

 3. Nazlı Keskin Reply

  Parke döşemelerinde bence en önemli olan şey parke aralarındaki dolgunun tam olması, düzgün olmadığı taktirde büyük sorunlar getirecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nineteen + one =