Evinizi Depreme Hazırlamak İçin Alacağınız Önlemler!

Maalesef hepimiz bilmekteyiz ki ülkemiz bir deprem kuşağı bölgesinde yer almaktadır. Ülkemiz topraklarının neredeyse %96’sı belirli düzeylerde deprem kuşağı bölgesinde yer alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre ise, nüfusun %98’i riskli bulunan bu topraklar üzerinde yaşamaktadır. Bu acı gerçeği geçmişte birçok olumsuz tecrübeler sonucunda öğrenmiş olduk. Fakat yaşanan tüm bu acı tecrübelere öğrenilen bir başka şey de şu ki; depremin değil tedbirsizliğin öldürdüğü gerçeğidir.

birevim peşinatsız ev

Dünyada deprem sadece bizim ülkemizde olmamaktadır. Başta Japonya olmak üzere birçok ülke depremle iç içe olarak yaşamaktadır. Bu ülkelerde görülen ve anlaşılan gerçek şu ki gerekli tedbirler alındığında aslında depremin öldürücü olmadığıdır. Kendimizi ve sevdiklerimizi deprem tehlikesinden korumanın en güzel yolu, deprem için evlerinizde gerekli tedbirleri almanız olacaktır. Peki deprem için alınabilecek tedbirler nelerdir?

1-) Binanızı Kontrol Ettirin

Oturduğunuz binanın sağlamlığını kesinlikle kontrol ettirmelisiniz. Binanın betonarme bir bina olması ve zeminin sağlam olması oldukça önemlidir. Eğer binanız depreme dayanıklı değilse, kesinlikle binanızı bir an evvel depreme dayanıklı hale getirtmek için firmalarla görüşmelere başlamalısınız.

2-) Deprem Planı Hazırlayın

Hazırlayacağınız deprem planı çerçevesinde evinizin güvenli bölgelerini tespit edin ve deprem anında bu bölgelerde duracağınızı kararlaştırın. Evinizdeki gaz ve su vanasının yeriyle elektrik şalterinin yerini önceden öğrenin. Çünkü deprem anında hepsini kapatmanız oldukça önemlidir. Hazırlanan bu planı bütün aile bireylerinin bilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

3-) Evinizi Güvenli Hale Getirin

Öncelikle deprem esnasında kitaplık, mutfak dolabı gibi devrilecek ya da içinden eşya düşecek yerlerden uzak durulması gerekmektedir. İmkanınız var ise kitaplık, soba gibi devrildiğinde tehlike oluşturabilecek nesneleri mümkün mertebe sabitlemelisiniz. Kendinizin ve çocuklarınızın yataklarını üzerlerine dolap ya da benzeri ağır nesnelerin düşebileceği yerlerde konumlandırmayınız.

4-) Deprem Çantası Hazırlayın

Hemen her evde bulundurulması gereken en önemli gereklerden birisi de deprem çantasıdır. Deprem çantasının içerisinde fener, düdük, gıda, su, bir miktar para, battaniye ve yedek giysiler bulundurmanız çok önemlidir. Yine deprem çantasını kesinlikle kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmaya özen gösteriniz.

5-) Deprem Sigortasını Yaptırın

Evleriniz için zorunlu deprem sigortası olan ve DASK tarafından verilen sigortanızı kesinlikle yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Bu sayede deprem esnasında evinizde oluşacak olan maddi hasara karşı teminat hakkınız doğacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

20 + 19 =