Faiz Nedir, İslam’da Faiz Yasağı Nelerdir?

İslamın temel ilkeleri arasında faiz yasağı bulunur. İslam genel olarak düzgün şekilde ilerleyecek ticari ilişkilere müdahale etmemiş, ancak zarara ve mağduriyete uğratacak faiz gibi durumlara yasak getirmiştir. Faiz kelimesinin Arapça karşılığı ribadır. Yani bu durum herhangi bir şeyde var olan artışı temsil eder. Alacaklar için ek vade tanıyarak, bu sürenin sonunda alacağın ve buna ek olarak fazla tutarın alacağını belirtir. Bu türden işlemlere faizli işlemler adı verilirken, bunlar dinde kesin olarak yasaklanmış olan durumlar arasında yer alır.

birevim peşinatsız ev

İslamdan önce pek çok filozofta aynı şekilde faizin haksız bir kazanç getirdiğini ve durumun haksızlıklar doğurduğunu ifade eden sözler söylemiştir. Paranın parayı doğurmayacağına dairde bu dönemde büyük bir inanış söz konusu durumdaydı. İslam’ın ortaya çıktığı dönemde ise faizin bütün çeşitleriyle bilinmesi durumu bulunuyordu. Büyük bir kesim tarafından yaygınlaştırılmış ve sıklıkla kullanılan bir uygulama haline gelmişti. Hatta durumun köleliğe kadar gittiği oldukça kötü bir döneme giriş yapılmıştı. Borcunu ödeyemeyen kimselerin çocukları köle olarak kullanılmaya başlanmış ve halkın büyük bir kesimi faiz uygulaması nedeniyle perişan bir hal almıştı.

Kuran ise bu oldukça yaygın geleneği aşamalı bir şekilde yasaklamıştı. Bu uygulamanın yerini alacak yerleride göstererek faize tamamen yasak getirmiştir. HZ. Peygamber’de İslam’da faiz yasağının ne şekilde olduğuna dair klavuzluk etmiş ve belirli ilkelere bağlı olarak yasağın hayata geçirilmesine neden olmuştur.

Kuran’da Faiz Ayetleri

Mekki Rum suresi 39.ayet “ İnsanların malları içinde artsın diye faizle her ne verirseniz, Allah katında artmaz. Ama Allah’ın hoşnutluğunu isteyerek her ne zekât verirseniz; işte bunu yapanlar sevaplarını kat kat arttıranlardır.”

Bakara suresi 275 ile 278. Ayetler: “Faiz yiyenler, kabirlerinden, şeytan çarpmış kimsenin kalkışı gibi kalkarlar. Yemiş oldukları faiz karınlarını şişirmiş, ağırlaştırmış olduğundan doğru kalkamazlar, doğru oturamazlar, sağa sola yalpalayan çarpılmış insanlar gibi kalkarlar.”

“Ey inanıp güvenenler, Allah’tan çekinerek korunun! O’na gerçekten güveniyorsanız, kalan faiz alacaklarınızdan vazgeçin!”

“Eğer vazgeçmezseniz, Allah’a yani Allah’ın kitabına karşı savaşta olduğunuzu bilin.”

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

ten + 13 =