Faizsiz Sistemlerin Amacı Nedir?

Faizsiz sistemler uygulaması dünyanın çoğu yerinde aktif olarak kullanılan bir uygulama halindedir. Kolay şartlar altında konut almaya imkan sağlayan bir uygulama olarak ön plana çıkar. Hatta bu kolaylık uzun zaman boyunca konut isteyip, bu amacına ulaşamayan kişilerin bile amacını şimdilerde yerine getirmiştir. İmece usulü bir sistem üzerinden ev sahibi olmayı mümkün kılan faizsiz sistemler, konut alımı sırasında en çok zorlayan konulardan biri olan faize kesin olarak bir son veriyor.

birevim peşinatsız ev

Sistem Nasıl Çalışır?

Faizsiz sistemler uygulaması, kişilerin aynı olmak üzere bir hesaba para yatırdığı ve yardımlaşma usülü ile çalışan bir ilkeye dayanır. Kişiler buna bağlı olarak firmalara başvuru yapmakta ve hemen akabinde verilen hesap numarasına ilgili tutarı yatırmaktadır. Bu tutarlar belli bir orana yükseldiğinde ise, ev sahibi olacak olan kişiler arasında bir çekiliş düzenlenir. Yani temel olarak kişiler bir araya gelerek, bir kişinin ev sahibi olmasına neden olmaktadır.

Sistemin Sunduğu Faydalar

Faizsiz sistemler uygulaması, özellikle konut kredisi alarak ev sahibi olmak isteyenlerin araştırdığı konuların başında bulunuyor. Bu sistem üzerinden bankaların yüksek faiz oranlarını ciddiye almadan daha rahat şartlar altında ev sahibi olabilmek mümkün bir hale geliyor. Zira konut kredisi alındığı takdirde, alınan kredi tutarının yarısı kadar faiz uygulamasının olduğu bilinmektedir. Bu sorun ise ekonomik anlamda büyük zararların ortaya çıkmasına neden olur. Faizsiz sistemler ise, katılımcılara faize zorlamadan ev sahibi olma imkanı sağlar.

Örnek olarak 150 bin TL tutarında bir ev alınacaksa, sisteme 100 kişi girerek her ay boyunca belirlenen hesaba 500 lira ödeme yapar. Bu durumda aylık olarak 50 bin TL birikmiş olur. Evin alınması ise bu şekilde 3 ayı bulacaktır. 3 ayın sonunda ise çekiliş aracılığıyla katılımcılar arasından bir kişinin ev sahibi olması mümkün bir hale gelir. Çekilişi kazanamayanlar ise, ev sahibi olmak için düzenli olarak her ay ödeme yapmaya devam etmesi gerekir. Bu sayede yine belirli bir düzende ev satın almak için çekiliş düzenlenirken, bu kişilerinde ev sahibi olması mümkün bir konu haline getirilmiş olacaktır.

birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Zehra Ünal Reply

  Faizsiz sistemlerin artması gerçekten çok iyi, bankalar git gide faiz düşürecekler diye düşünüyorum

 2. Yaşar Taş Reply

  Faizsiz sistemlerin fazlalaşması aslında bankaları tedirgin ediyor, faizsiz ev sahibi olabilmeniz gerçekten çok iyi çünkü

 3. Yakup Özer Reply

  Faizsiz sistemler bankalara ciddi bir rakip oldular, üstüne bir de yaptıkları kampanyalarla çok büyük fırsatlar sunuyor müşterilerine

 4. Bekir Aksoy Reply

  Faizsiz sistemler sektörde ciddi bir yer edinmeye başladılar, bankaların buna karşı hamlesi ne olacak merak ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

15 − 13 =