Fatih Sultan Mehmet Tarafından Yaptırılan Mimari Eserler

Döneminin en büyük devlet adamı olarak kabul edilen ve İstanbul’u fetheden komutan olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet hüküm sürdüğü dönemde birçok tarihi eseri de insanlığa kazandırmıştır. Osmanlı Devleti’nin en büyük ve en güçlü dönemlerinden birisini yaşatmasının yanı sıra günümüze kadar gelmeyi başlayan birçok eserin yapılmasını da sağlamıştır.

birevim peşinatsız ev

Yaptırdığı eserler arasında camiler, medrese, hamamlar, bedesten, saraylar, kaleler, köprüler, surlar ve hanlar bulunmaktadır. Geniş ülke topraklarının her köşesinde inşa edilen bu yapılardan bazıları hala ülkemiz sınırları içerisinde yer alsa da bazıları topraklarımızın dışında yer almaktadır. Günümüze kadar gelmeyi başaran en önemli mimari yapılar ise aşağıda ki gibidir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Fatih Sultan Mehmet’in Yaptırdığı Ünlü Eserler

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan birçok eser İstanbul sınırları içerisinde yer almaktadır. Aşağıda ki listede insanlar tarafından hala kullanılan ve önemini yitirmeyen eserler sıralanacaktır.

  • Topkapı Sarayı
  • Kapalıçarşı
  • Fatih Külliyesi
  • Eyüp Camii
  • Yedi Bedesten
  • Yıldız Hamamı

Fatih döneminde inşa edilen bu eserlerin en önemli olanları yukarı da listelenmektedir. Bunların hepsi İstanbul’da bulunmakla birlikte hala ayakta duran çok sayıda cami, köprü, hamam farklı şehirlerde bulunmaya devam etmektedir. Listede 500’e yakın eser bulunmaktadır. Bunların yanı sıra entelektüel kimliğiyle de bilinen Sultan tarafından hasarlı yapılar imar edilmiş, birçok kilise camiye çevrilmiştir. Bu yapılara ek olarak çok sayıda eğitim kurumunun da kurulmasını sağlamıştır. Bu kurumlara döneminin en önemli bilim adamları getirmeye de çalışmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Dönemi Mimarları

Fatih özellikle İstanbul’un fethi ile birlikte birçok sefere imza atmış olsa da 30 yıllık hükümdarlığı döneminde birçok mimar ile çalışma fırsatı bulmuştur. İlk döneminde mimarlığını Ayas Ağa Yapmıştır. Yaklaşık 8 yıl olarak sultana hizmet vermiştir. En ünlüsü olaraksa Mimar Muslihiddin olarak kabul edilmektedir. Dünyaca ünlü şahi toplarının çizimini yaptırdığı bu mimar tarihin değişmesinde önemli bir role sahiptir.

Daha sayılabilecek çok sayıda mimar sulta ile çalışarak ülkenin imarı için faaliyet göstermiştir. Anadolu topraklarında ve yurt dışında hala padişah döneminden kalan birçok ezer ziyaretçi akınına uğramaktadır.

birevim
Paylaş

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

four × 4 =