Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde her bireyin tek başına bir gayrimenkul satın alması maddi olanaklar yüzünden mümkün olmamaktadır. Ancak orta gelir seviyesindeki bireylerde düşük gelir seviyesinde olanlar da çeşitli sistemler ile geleceklerini garanti altına almak istemektedir. Gayrimenkul ise oldukça eski zamanlardan bu yana en iyi yatırım aracı olarak kendini göstermektedir. Bundan dolayı içinde bulunduğumuz zamanda maddi olanakları geniş olmayan kişiler için de gayrimenkul alımlarının önü açılmıştır. Bu bağlamda gayrimenkul sertifikası ile işleyen bir sistem ortaya konulmuştur.

birevim peşinatsız ev

Peki, tek başına bir mülke ya da herhangi bir araziye sahip olamayacak kişiler tarafından alınan gayrimenkul sertifikası nedir? Bu sertifika, alınmak istenen taşınmazların birden fazla parçaya bölünmesini esasına dayanmaktadır. Küçük parçalara ayrılan taşınmazlar farklı ortaklara satılarak bir yatırım aracı olarak gösterilmektedir. Taşınmazların denetimleri ise SPK tarafından bizzat yapılmaktadır. Denetimleri aksatılmayan sisteme dâhil olan ortakların her birine ise gayrimenkul sertifikası temin edilmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır?

Bireylerin gayrimenkul sertifikası almak konusunda oldukça kolay şekilde erişim sağlayabilecekleri imkânlar kullanıma sunulmuştur. Üstelik alım sistemi sadece yurtiçinden gerçekleşmek zorunda değildir. Yurtdışında bulunan kişiler de birkaç adım atarak sertifikalarına sahip olabilmektedir. Sertifika aracılığı ile ortak taşınmaz dağılımı yapan şirketler belirledikleri tarihler arasında ortakları belirlemek için talep toplamaktadır. Bireyler açıklanmış olan tarihler arasında taleplerini şirketlere iletmelidir. Bankalar bu alanda önemli aracılar olarak kendilerini göstermektedir. Böylece her katılımcı maddi gücüne göre belirlemiş oldukları rakamlar üzerinden özel sertifikalarına sahip olabilmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası ile Yakalanan Fırsatlar

Piyasalardaki dalgalanmalar ve döviz kurları, yaşam şartlarının giderek zorlaşması yatırım yapılmasını neredeyse olanaksız hale getirmektedir. Bu alanda gayrimenkul sertifikası avantajları, kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. Çünkü sertifika edinimi için taşınmaz alımına yetecek kadar nakit biriktirilmesine gerek yoktur. Artık çoklu birikimler yapmak hem oldukça uzun zaman almaktadır hem de bireylerin zorlanmasına neden olmaktadır. Bunun yerine kişiler kendi birikimlerine uygun olan bir miktar ile gayrimenkullere ortak olabilmektedir. Üstelik bu sertifikalar durağan gelir sistemleri olarak da görülmemelidir. Pek çok yatırımcı sertifikaları sayesinde borsada işlem yapmaktadır. Sertifikaların borsa üzerinde kullanılması neticesinde değerleri oldukça artış göstermektedir. Artış gösteren değerler ise yatırımların kısa süre içerisinde katlanması sonucuna götürmektedir. Amacı kendine ait olan bir ev satın almak olan kişiler için de sertifikalar oldukça iyi bir başlangıçtır. Çünkü zaman içerisinde sertifikalar ile tercih edilen bir ev satın alınması mümkündür.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

17 − three =