Genç Girişimci Kredisi Kim Alabilir? Nasıl Faydalanılır?

Bankalar para sıkışıklığımız olduğu zaman artık ilk adreslerimiz haline geldiler. İş yeri açacağımız zaman, iş yeri büyüteceğimiz zaman, tatil planları yaparken ve finansal sıkıntıları yaşadığımız her an yanımızda olan kurumlar bankalardır. Bankalar faiz uygulamak sureti ile ihtiyacı olanlara destek sağlamakta olan ve bu şekilde para kazanan kurumlardır. Birçok kişi bankaların faiz uygulamasına kızmaktadır. Kızdıkları konularda haklı olsalar dahi bugünün şartlarında yeri geldiğinde milyonlarca TL bir desteğin bankaların dışında her hangi bir kişiden sağlanamayacağı kesindir.

birevim peşinatsız ev

Her ne kadar bankaların haksız bazı uygulamaları olduğunu düşünsek de bugün her kesim bankalar ile çalışmaya mecburdur. Şuan cebinde belki de hiç parası olmayan bir genç bankaların varlığı sebebi ile yapacağı düğünü hiç sorun yapmamaktadır. Bunun sebebi bankaların varlığıdır. Kredi notunda bir sorun olmayan ve çalışmakta olduğu birisi olan her birey kredi alabileceğinden emin olması sebebi ile atacakları adımları gönül rahatlığı ile atmaktadırlar. Her ne kadarda faiz uygulaması hoşumuza gitmese bile bankaların faydalı kurumlar olduğu kabul edilmelidir.

Devlet bazı zamanlarda vatandaşlarını girişimciliğe yönlendirmek için ve bazı başka sebeplerden dolayı destek sağlamaktadır. Bu desteğide devlet bankalar aracılığı ile sağlamaktadır. Bankalar öncedende söylendiği gibi faiz geliri ile çalışmakta olan kurumlardır. Faizden elde edeceği kar düşünülerek anapara riske edilir. Devlette bu çalışma prensibini kendi vatandaşlarına yapacağı yardımda anapara kullanmadan yapabilmektedir.

Anaparanın banka tarafından hedef vatandaşa ödenmesi halinde faizin devlet tarafından karşılanacağı bir anlaşma yapmaktadırlar. Banklar bu anlaşma neticesinde devletin hedef kitlesinde olan vatandaşa kredi ödemesini faizsiz veya çok düşük faiz ile yapmaktadırlar. Anapara ödemesini vatandaş bakaya yaparken oluşan faizidevlet vatandaşı adına öder. Bu durum girişimciliği veya piyasadaki vatandaşının nakit sıkıntısını çözmeye yaramaktadır. Bu devlet desteği ile verilen kredilere en güzel örnek genç girişimci kredisi adı altında verilen kredidir. Peki, genç girişimci kredisi kim alabilir? Nasıl faydalanılır?

1- Genç Girişimci Kredisi

Devlet desteği ile bazı yaş guruplarına yada belli kesimlere bir takım krediler verilmektedir. Bu kesimler bazen esnaf, bazen memur olabilmektedir. Bu kesimlerden kredi alan en büyük gurup şuan genç kitle denilen guruptur. Devlet genç neslini çalışma hayatının içine sokmak için ve bir noktada katma değer oluşturabilmek için uyun koşullarda kredi vermektedir. Bu kredilerin birçoğu faizsiz olmakta veya çok düşük faiz uygulanmaktadır. Genç girişimci kredisi ile devlet ilk defa iş kurmak isteyen gençlere 50bin TL faizsiz kredivermektedir. Bu kredinin belli şartların sağlanması halinde hibe olması da mümkündür. Devlet şartları sağlayan ve işyeri açacak olan gençlere50 bin TL hibe ve eğer istemeleri durumunda 100 Bin TL de kredi verecek. Üstelik bu alacakları 100 Bin TL kredide faizsiz olarak verilecektir.

2- 50 Bin TL Hibe Hangi Şartlarda Verilmektedir?

-50 bin TL hibe almak isteyen gençler ilk olarak 24 saati atölye çalışmaları içerisinde geçen 70 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimlerini sorunsuz bir şekilde bitirmek zorundalar.

– Bu eğitimi başarılı olarak bitiren gençler eğitim sonunda verilen diploma ile birlikte hibe için başvuru yapabilirler.

Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde 50 bin TL’lik hibe kredi için talepte bulunan ve talebi olumlu olarak değerlendirilen gençlere verilecek olan 50 bin liralık hibe şu şekilde verilecektir;

– 2 bin TL – İşletme kuruluş desteği amacı ile kullanılmak üzere,

– 18 bin TL – Kuruluş Dönemi giderleri içerisinde bulunan makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım gibi sağlaması gereken teçhizatlar da,

– 30 bin TL –Açılmış ve faaliyete girmiş işletme içi giderleri temin etmek maksadı ile verilen destek

3- Gençlere Verilen Bir Takım Farklı Destekler

– GENÇDES programı ile sanat ve spora merakı olan gençlere yapacakları faaliyetlerde verilecek olan destek,

– Yeni neslin bilhassa çok iyi kullandığı ve ihtiyaç duyduğu internet hizmeti ücretsiz olarak sağlanacak,

– Gençlik Stüdyoları denilen gençlerin hayalleri ile ilgili konularda çalışabileceği mekânlarhayata geçirilecek.

4- Faizsiz Krediler

Devlet aracılı ile bankalar hibe kredilerin yanında bu tutarların kişiye yetmeme durumunu da dikkate alarak ek olarak faizsiz kredi vermektedir. Gene istenilen şartların yerine getirilmesi ile uygun bulunan gençlere kredi tanımlaması yapılmaktadır. Bu bakımdan açılacak olan iş yeri ile ilgili ne kadar bir nakit ihtiyacı var ise büyük ölçüde devlet yardımı ile bu sorunu çözmek mümkün olacaktır. Bilindiği üzere hibe kredi desteği 50 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bu paranın kendisine yetmeyeceği düşüncesinde olan girişimci 100 bin TL kredi alabilmektedir. Bu kredinin alınabilmesi için bazı şartlar gerekmektedir.

5- Kredi Başvurusu Ve Kredi Puanı

Hibe kredi desteğinde çok fazla şart bulunmamaktadır. Bunun için yeni girişimci olmak ve bir işyeri açmaya niyetlenmek yeterlidir. Fakat akabinde verilecek olan 100 bin TL kredi için şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar normal kredi başvurusunda bulunan şartlar ile aynı doğrultudadır. Kredi başvurusunda bulunacak kişinin kredi notunun bu krediyi alabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bankalar kredi verecekleri müşterilerin daha öncekiödeme düzenlerini baz alarak kredivermektedirler. Ödeme düzeni olmayan müşterilere kredi vermemekte, borcuna bir noktada sadıkolan kişilere ise daha büyük kolaylıklar sağlayarak kredilerini vermektedirler.

Bu şekilde kredi başvurusu yapan kişikredi ve kredi kartları ödemelerini ayrıca fatura ödemelerini zamanında yapmaması durumunda bu krediden faydalanması oldukça güçtür. Bu ödemeleri zamanında yapan kişi bu krediyi alabilir.

6- Kredi Notu Nedir?

Bankalar belli bir süre öncesine kadar sadece kendi bankalarına olan ödeme düzensizliklerini görebilmekte, diğer bankalar ile sorun yaşayan müşterilerini görememekteydiler. Bu durum neticesinde sadece kendi bankalarına ödeme düzensizliği olan müşterilerin kredi işlemlerini olumsuz sonuçlandırmaktaydılar. Bu durum her bankaya özel olduğu için ödeme işlemlerini geciktirmek ya da yapmamak müşteriyi çok fazla endişeye sürüklemiyordu.

Bu durum bankalar için ciddi bir risk oluşturdu ve buna tüm bankaların ortak ekranda görebilecekleri bir sistem geliştirerek çözüm buldular. Artık A bankası ile sorunlu bir ödeme durumunuz olması B bankası tarafından da görülüyor ve bu duruma göre kredi ödemesi yapılmaktadır. Bu durum tek tek hangi krediyi ne zaman ödememiş onu girmekten ziyade bir not verilmesi sureti ile yapılmaktadır. Her zamanında ödenen kredi ve kredi kartı borcu puanı olumlu etkilerken her ödenmeyen kredi veya kredi kartı borcu da bu puanı olumsuz etkilemektedir. Bu çerçevede istenilen kredi doğrultusunda kredi puanı yeterli olan kişiler kredilerini kullanabilmekte yeterli olmayan kişiler ise kredi kullanamamaktadır.

Kredi notu çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere 5 kategoridir. 0 ile 699 puan arasında puanı bulunan kişiler çok riskli, 700 ile 1099 puan kredi notu olan kişiler orta riski, 1100 ile 1499 kredi puanı olan kişiler az riskli, 1500 ile 1699 kredi puanı olan kişiler iyi, 1700 ile 1900 arası puanı bulunan kişiler çok iyi kredi puanına sahiptirler.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

10 − four =