Günümüzün En Büyük Sorunlarından Biri Ev Sahibi Olmaktır

Günümüz şartlarında ev sahibi olmak, zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle, birçok konut projesi gündeme gelmektedir. Konut projelerinin içinden faizsiz olanları tercih edilmektedir. Faizli konut projeleri, her zaman için sıkıntı oluşturmaktadır. Aldığımız evin ücretini ödemek son derece önemli bir konu haline gelmiştir. Ev alıyoruz ancak onlarca yıl faiz ödüyoruz. Evin ücretine sıra gelmiyor. Ödemede sıkıntı yaşandığı anda ise evi kaybetme korkusu başlıyor. Bir anda verilen paralar ve ev elden gidebiliyor. Üstüne üstlük birde banka evin %80’in kredisini veriyor. Kalan %20 ne olacak? Bu da ikinci kredi dalgası anlamına geliyor.

birevim peşinatsız ev

Toki Uygulamaları

Toki uygulamalarında engellilere faizsiz konut projesi düzenlenmektedir. Bu projelerle engellilere ev sahibi olma durumu ortaya çıkıyor. Toki aynı zamanda şehit yakınlarına faizsiz konut kredisi de sunmaktadır. Toki uygulamaları genellikle şehir dışında olur. Dışarıdan alımlarda çekiliş yapılmaktadır. Bu nedenle, Toki’den hesaplı ev almak oldukça zordur.

Başka Faizsiz Uygulamalar Var Mı?

Bu kurumlar, bazıları yıllardır hizmet veriyor, faizsiz konut projelerine imza atmaktadır. Bu kurumlar faizsiz konut kredisi yönetmeliği kurallarını uygulamaktadır. Bir alışverişin faiz olmaması için, alınan paranın, yapılan alışverişin karı veya hizmet karşılığı olması gerekir. Belli, artmayan ve uygun fiyatta olması gerekir. Türkiye’deki faiz uygulamasında böyle bir durum yoktur. Bankaların faiz politikası, tek taraflıdır. Bütün artılar bankalara kalmaktadır.

Faizsiz kurumlar, imece usulü ile de çalışabilmektedirler. Bu çalışmalarda, herkes belli bir taksitle ev taksitini ödüyor. İki-üç yıla kadar alınan bu taksit tutarları, belli bir günde yapılacak ev çekilişi ile devam eder. Ev çıkarsa, taksitler evi kullanarak devam eder. Alınan hizmet bedeli vardır. Bu bedel, emlakçı komisyonu gibidir. Peşinatsız seçenekler de sunan bu firmalar, faize bulaşmadan ev sahibi yapmaya çalışmaktadır.

Bu nedenle, bu kurumlarında çalışmalarını takip etmek gerekir. Faizsiz bir şekilde sadece evin ücretini ödemek istiyorsak, faizsiz çalışan kurumları incelemekte fayda var. Bu şekilde, yıllarca evin parası dışında faizini ödemek zorunda kalmazsınız. En mantıklı ev alımı üzerinde mantıklı bir şekilde düşünülen projeleri değerlendirmekle mümkün olabilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

nine + 8 =