Haziran Ayı Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum!

Konut kredisi faiz oranları belli kıstaslara göre değişim göstermektedir. Kredi faiz oranlarında özellikle döviz kuru dalgalanmaları kendini neredeyse anında hissettirmektedir. Bu da oranlarda aylık değişimlere neden olmaktadır. Geçtiğimiz yıl içerisinde piyasaların bir hayli durgun geçmesine neden olan oranlar, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde daha iyi olarak yorumlanmaktadır. Üstelik 2019 yılında gerek TCMB müdahaleleri gerek yapılan iyileştirmeler neticesinde yılsonuna kadar daha iyi rakamların görülmesi beklemektedir.

birevim peşinatsız ev

Ülkemizde konut alımlarında pek çok bireyin toplu para birikimi yapmaya imkânları yetmemektedir. Birikim yaparken büyük zaman kaybeden kişilerin sayısı da oldukça fazladır. Bu da konut alımlarından önce başvurulan kredilerin sayısının artmasına neden olmaktadır. Peki, haziran ayı konut kredi faiz oranları ne seviyededir? Haziran ayından önce mayıs ayı ortalama verilerinin bilinmesi kıyaslama yapılabilmesi açısından daha doğru olacaktır. Bilindiği üzere mayıs ayının ilk haftalarında faiz oranları yükselmiştir. Özellikle siyasi sıkıntılar nedeni ile yaşanan yükselme mayıs sonunda aşağılara inerek piyasada daha rahat hareket imkânı doğurmuştur. Haziran ayı içerisinde ise faiz oranlarının daha dengeli bir hale geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bankalarda Haziran Atı Konut Kredi Oranları

Bankalarda konut kredisi faiz oranlarının yüzdelik olarak en yüksek miktarı 2.13 olarak görülmektedir. Bu oranın farklı bankalarda minimum oranının ise 1.55 olduğu bilinmektedir. Oranlar üzerinden yapılan açıklamaların TL cinsine çevrilmesinden sonra ise ödenecek olan taksitlerin net tutarları belli olmaktadır. Haziran ayı içerisinde çekilen 100 000 TL değerindeki bir konut kredisinde aylık minimum 1 8850 TL ödenmesi gerekmektedir. Ancak rakamların değişiminde faizler etkin olmaktadır. Çünkü 100 000 TL olarak çekilen bir kredi, anaparanın iki katından 20 800 TL daha fazla olarak ödenmektedir.

Bankaların konut kredilerinde faiz politikaları birbirlerinden farklıdır. Ziraat Banka’sının bu alanda 100 000 TL’ye kadar uyguladığı faiz oranı %1.55 olarak açıklanmıştır. Çekilen kredinin rakamlarının artması oranların da artmasına neden olmaktadır. HalkBank konut kredileri için 500 000 TL’ye kadar %1.77 rakamlarını sunmaktadır. En çok tercih edilen bankalardan biri olan VakıfBank’ta ise on yıla kadar olan tüm vadeler için %1.79 şeklinde sabit bir rakamın belirlenmiş olduğu görülmektedir. Bankalar tarafından açıklanan faiz oranlarında çekilen kredilerin geri ödeme süresi de etkin olarak rol oynamaktadır. Örneğin Garanti Bankası’ndan 750 000 TL’ye kadar olan kredi çekimlerinde 5 yıl vade süresi ile %2.03 oranının alımı mümkündür.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

14 − 12 =