Herkes Birgün Ev Sahibi Olmak İstiyor

İstanbul’un merkezinde zarif mimarisi ve ayrıcalıklı donatıları ile dikkat çeken konut projeleri, kirada  yaşamlarını sürdüren bireylerin bir gün mutlaka, sahip olmak isteyeceği türde konutlardan oluşuyor.

birevim peşinatsız ev

En düşük konut kredisi ile bile sahip olunabilecek birbirinden farklı büyüklüğe sahip dairelerden oluşan konut projeleri, ev sahibi olmak isteyenlerin hayalini süslemeye devam ediyor. Aslında İstanbul özelinde olmakla birlikte, yeni konut projelerinin hayata geçmesi ile birlikte kentlerin merkezi de değişmeye başladı. Neye göre, kime göre kent merkezi? Sorusu haklı bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Geçmişe baktığımızda, çok da eskiye gitmeden İlçeler, semtler, mahalle, sokak ve muhitlerden  ibaretti adres tanımı. Ve, doğal olarak kent merkezi denildiğinde ise, kent merkezi anlaşılırdı. Oysa günümüzde bu kavramlar, bütünü ile değişti. Yeni konut projeleri arttıkça, kent merkezlerinin yörüngesi de değişti. Tabi zaman içerisinde ev tanımı da değiştiğinden bu yörünge kayması yaşandı.

Konut Tanımı; Zamanla Değişti

“Bakla oda, nohut sofa” deyimi ile karşılık bulan konut tanımı zaman içinde çok değişti. Şimdi ki evler daha konforlu, daha az zahmetli, daha fazla sosyal olanak ve yaşam donatılarına sahip. Öyle olunca da her konut projesi, başlı başına bir kent olma iddiasında. Hatta çoğu büyük konut projesinde, avm ve okul bile mevcut.

Bu konut projelerinin, kendi içinde sosyal yaşam birimleri olduğundan, bulundukları lokasyonun merkezinde, kendi başlarına merkez olma iddiaları ortaya çıkıyor. Ancak, bir diğer gerçek de, bu kadar farklı özelliklere sahip projelere her gün yenilerinin eklenmesine rağmen konut ihtiyacının varlığı. Toplumda bir çok kişinin kendine uygun koşullarda ev sahibi olmak için fırsat kovaladığı ve en düşük konut kredisi oranlarını bulma gayreti devam ediyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

9 − seven =