İkinci El Konutlarda Faiz Fırsatı

Konut Kredisi faiz oranları 2018 yılında yaşanan krizin ardından ciddi bir artış göstermişti. Bu süreç 2019 yılının ortasından itibarense tersine dönmeye başlamıştı. 2020 yılı başında gözle görüler düşüşler yaşanmaya başlamış, virüs nedeniyle bu süreç sekteye uğrasa da Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indiriminin de etkisiyle kaldığı yerden devam ediyor.

birevim peşinatsız ev

Bankalar tarafından sunulan konut kredileri arasında özellikle ikinci el konut almak isteyenler için de faydalı olarak görülüyor. Ev alma konusunda faiz araştırması yapan bireyler için şu dönemin çok doğru bir seçim olarak kabul edildiği görülüyor. %1 oranında değişen oranlarda birçok kamu ve özel banka ikinci el konut kredisi sunuyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düşüş Trendinde

Konut almak isteyenler yüksek fiyatlara rağmen bu taleplerinden vazgeçmiyor. Korana virüs nedeniyle bu süreç kaldığı yerden devam edeceğe benziyor. Birkaç aylık ertelemenin ardından normalleşme çalışmalarının da başlaması ile birlikte insanların ikinci el konutlar ve sıfır konutlar için sunulan faizlere bakmaya başladığı görülüyor.

Bu indirimlerin en sonuncusunu özel bir banka olan Yapı Kredi’nin yaptığı görülüyor. Banka aylık konut kredisi faiz oranını %0,89 seviyesi ile başvuranlara sunuyor. Bunun aynında 120 ay vade seçeneğinin de sunuluyor olması ile taleplerin doğru şekilde artacağını da söylemek doğru bir yorum olacaktır.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları konusunda indirimler hem kamu bankaları hem de özel bankalar tarafından peş peşe geliyor. 2020 Mayıs ayı itibariyle bankaların sunmuş olduğu konut kredisi faiz oranları aşağıda ki gibidir.

  • Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz oranı %0,94
  • Halkbank Konut Kredisi Faiz oranı %0,94
  • Vakıfbank Konut Kredisi Faiz oranı %0,94
  • Akbank Konut Kredisi Faiz oranı %0,99
  • Garanti BBVA Konut Kredisi Faiz oranı %1,09
  • QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz oranı %1,28
  • TEB Konut Kredisi Faiz oranı %0,99
  • ING Bank Konut Kredisi Faiz oranı %0,99

Yukarıda ki bankaların sunduğu konut kredileri faiz oranlarını görüyorsunuz. Tabi kredi talebinde bulunmadan önce sizden istedikleri şartları yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Bu oranların yerine bakmanız gereken nokta kredi yıllık maliyet oranı olacağını da unutmamalısınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eighteen − thirteen =