İpotekli Konut Satışlarında Artış Yaşanıyor

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe birbiri ardına yaşanan gelişmeler hızla meyvelerini vermeye başladı. Son dönemde sunulan avantaj arasında bulunan KDV oranlarında düşüş olması ve konut kredi faiz oranlarında düşüş yaşanması ipotekli konut satışlarındaki sayıyı yükselterek, gayrimenkul sektörü hareketlenmeye başladı. 2017 yılının ilk ayında toplam konut satışlarında 35.993 konutun ipotekle, yani banka kredisiyle alınarak tapuya ipotek konmasıyla yapılan satışlarda artış yaşanıyor. Şubat ayında gerçekleşen satış rakamının 38 bin 676 olması ilk aya oranla artış kaydedildiğini ortaya koydu. Mart ayında konutların konut kredisini kullanarak satışı gerçekleşen konut sayısı 50.424 oldu. Hızla yükseliş gösteren Mart ayı sonuna göre yılın ilk çeyreğinde ipotekli satış 125.093 olarak gerçekleşti ve bu modelle ipotekli konutlar sahiplerini buldu.

birevim peşinatsız ev

Geçen Yıla Oranla İpotekli Satışlar Arttı

Geçen yılda gerçekleşen satış rakamlarına bakıldığında 2016 yılı Ocak ayı içerisinde 26.584 konut satışı gerçekleşmişti. Bu sayı Şubat ayına gelindiğinde 36.952 adet satış rakamına ulaşmıştı. Mart ayındaki ipotekli konut satışı ise 45.315 olarak açıklanmıştı. İlk çeyrekte geçen yıl toplam 115.445 konutta ipotek modeliyle satış yapılmıştı. Genel tablo karşılaştırmasına bakıldığında her iki yılda ilk çeyrek ipotekli konut satışlarında bu yıl % 30.4 oranında artış gözlenmişti. Konut Kredi faizleri oranlarında düşüş yaşanması konut almak isteyenleri cezp ediyor. Kredi faizlerinin % 1’in altında olması kredili konut satışlarını etkiliyor. Konut kredisi faizlerinde % 1 barajını geçtiğinde psikolojik sınır değişerek konutlara olan talepte azalış yaşanıyor.

Faizlerin Düşük Olması Talebi Artırıyor

Konut kredisi haberleri araştırıldığında son yapılan kampanyayla 240 ay vadeyle konut kredisi kampanyası Türk halkının ilgisini çekmedi. Genel olarak konut kampanyaları için en çok ilgi 60 ay veya 120 ay vadeli konut satışlarında gerçekleşiyor. 120 ay vadeli konut almak isteyenler kredi faiz oranlarında 0,7 ile 0,9 arasındaki faizlerle sunulduğunda ipotekli satışlarda yükselişler görülmesine sebep oluyor. Burada önemli bir denge söz konusu oluyor ve faizler düşük olması kilit rol oynuyor. Psikolojik sınırı aştığında kimse konut almaya yanaşmıyor. Bankalarında bu konuda tüketiciye destek olması, düşük faizli konut kredisi anlamında müşterilerin beklentilerini karşılaması gerekiyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

17 − eight =