İşte İstanbul’un Yeşil Haritası!

Dünya’nın bütün metropollerinde son yıllarda en çok aranan özellik yeşil alanlar. Dünya Park ve Bahçeler Kurumu olan NRPA tarafından yayınlanan raporda İstanbul için yeşillendirme önerisi ve uyarısı verilmiştir. Bu konuda neredeyse her sene dünya şehirleri yapısıyla ilgili istatiksel rapor yayınlayan World Cities Culture da İstanbul’un içinde bulunduğu dünya şehirlerini incelemiş, 34 şehir arasında %2,2’lik yeşil alan kapasitesiyle İstanbul’u son sıraya eklemiştir. İstanbul’un Yeşil Haritası hem doğa açısından hem de nüfus açısından yeterli bulunmamakta, NRPA başta olmak üzere gerek yurtiçi gerekse yurtdışı örgüt ve kurumlardan yeşil alan konusunda öncelik uyarısı almaktadır.

birevim peşinatsız ev

İstanbul’da Yeşil Alan Yetersizliği

İstanbul için kişi başına düşmesi gereken yasal yeşil alan sınırı geçen yıl 15 metrekare olarak belirtilmişti. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göre şehirde kişi başına düşen yeşil alan miktarı yaklaşık 8 metrekare, yani yasal sınırın fazlasıyla altında. Gittikçe artan nüfus ve binalaşma da düşünüldüğünde yıllar ilerledikçe kişi başına neredeyse hiç yeşil alan kalmıyor. İlçe bazında bakınca, bazı ilçelerde kişi başına neredeyse hiç denebilecek kadar az yeşil alan düşüyor bazı ilçelerde ise yine ortalamanın altında bir yeşil alan kapasitesi söz konusu.

Dünya Sıralamasında İstanbul’un Yeşil Alanı

İstanbul’un yeşil haritası dünya standartlarının oldukça altında yer alıyor. Dünyanın en popüler 50 şehri arasında bulunan bu güzel şehir, maalesef konu yeşil alanlara geldiği zaman sıralamanın sonlarına geçiyor. Hollanda merkezli Ajans Press’in son yapılan araştırmada kişi başına 4,9 metrekare gibi bir yeşil alan düştüğü tespit edilen İstanbul ve bu konuda listenin 49. Sırasında yerini buluyor. Dünya çapında baktığımız zaman listenin en başında İzlanda yer almaktadır ve İzlanda’nın Reykjavik şehrinde kişi başına tam 410,8 metrekare yeşil alan düşmektedir. İstanbul ile kıyaslandığı zaman durumun ehemmiyeti daha çok ortaya çıkmaktadır.

İstanbul’un İlçelerinin Yeşil Haritası

İstanbul’un yeşil haritası ilçe bazında bakıldığı zaman çok daha fena sonuçları göz önüne getirmektedir. 39 ilçesi bulunan bu metropol için yeşil alanlar, ormanlar ve birkaç genel kullanıma açık bahçe olmasa neredeyse beton bir şehir denilebilir. İlçe bazında bakıldığı zaman her ne kadar yeterli olmasa da en fazla yeşil alan Bakırköy ilçesinde bulunmaktadır. Bu ilçede 161 hektar yeşil alan bulunur ki bu da bu nüfus için yeterli değildir. En az yeşil alan ise sadece 7 hektar ile Şile ilçesidir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three + nineteen =