Kâgir Nedir?

Uygun olarak kullanılmaya hazır durumda olan tuğla, uygun olarak kullanılmaya hazır durumda olan beton, uygun olarak kullanılmaya hazır durumda olan yığma taş gibi, asla organik olmayan malzemeyle inşa edilmiş her yapıya kâgir denmektedir. Kâgir malzemeleri bulunan inşa edilmiş yapılar, işinde net bir şekilde uzmanlaşmış olan inşaat mühendisleri tarafından tespit edilebiliyor, herhangi bir iskelet sistemine sahip olmayan yapıların ismine verilen bütünüdür.

birevim peşinatsız ev

Kâgir Yapı Nasıl Oluşuyor?

Kâgir olarak yapılmasına izin verilmiş, dış duvarları malzeme açısından beton, bu betona uygun olan taş, ek olarak uygun görülmüş tuğla ve dikkatlice kullanılan madeni levhalardan oluşmaktadır, taban ve tavanları ise şaşmaksızın ahşaptır. Çatılara bakıldığında ise kiremit kullanılmakta, arduaz olmaktadırlar, sert ve bu sertliği dikkate alarak kesinlikle dayanıklı kaplama veya birbirinden farklı olan madeni levhalar olacak şekilde, yangına dayanıklı maddeler ile etrafını sarılmaktadır.

Farklı Bir Kâgir Olan, Yarım Kâgir Yapı Nedir?

Yarım kâgir olarak inşası tamamlanan binalar ise, net bir şekilde ve çok tehlikeli olarak taşıyıcı kolonları olmayan, dış duvarları ve iç duvarları birbirinden farklı olarak da taban ve tavanları uygun olan beton,işçilik olarak iyi kesilmiş taş,uygun görülmüş biçimde dayanıklı olan tuğla, briket gibi, sağlık önlemleri alınması halinde, gereği yanmaz malzeme ile yapılan binalardır.

Geçmişte Bulunan Olumsuz Olaylardan Sonra Kâgir Yapı İnşa Edilebilir mi?

 Biliyoruz ki Türkiye’de birçok konuda ayrıntılar ve bu ayrıntılar gereği uygulanması gereken yönetmelikler vardır, en hassaslarından biri de, tam da üstüne bastığımız geçmişte birçok can yakan deprem ile alakalı olmaktadır. Ülkemizde bulunan ve hassas olan Deprem yönetmeliğinde ise bu konuda uygun görülüp yapılan değişiklik ve bu yönetmeliğin çok dikkatli bir biçimde denetlenip, tamamen işin ehillerinin eline bırakılmış bir biçimde sıkı bir şekilde uygulanması, kâgir binaların inşasını çok net bir şekilde önlemektedir ve izin verilmemektedir. Deprem yönetmeliğinde birinci ve en önemli kural insan sağlığıdır, bu sağlık kuralları ise kâgir binaların inşasını yasaklamaya kadar götürüyor, hem tek bir binayı baz almadan birçok binayı da düşünmek zorundadırlar. Neticesinde kâgir binalar kolaylıkla yıkılabilip, etrafındaki binalara da zarar verebilir, özellikle de büyük şehirlerde binaların iç içe olduğunu görüyoruz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

15 − 8 =