Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faizleri Mayıs’ta Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Mayıs ayı enflasyon oranları ile birlikte kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını düşürme kararı aldı. Nisan ayı içerisinde TÜFE’de düşüş yaşanırken, aylık olarak artış yaşandığı görülmüştü. Aylık olarak da bankalar konut kredisi faiz oranlarında 8 puanlık bir düşüş yaşamıştı.

birevim peşinatsız ev

Bu düşüş mayıs ayında konut kredisi çekmek isteyenlere yansıtıldı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından sunulan konut kredisi faiz oranı yüzde 1,10 seviyesine kadar geri çekildi. Faiz oranları 2019 Haziran ayından itibaren düzenli bir şekilde düşmeye devam etmiş oldu. Haziran ayında yüzde 1,75 seviyesine çıkan konut kredileri 2020 Mayıs ayı itibariyle %1,10 seviyesine gerilemiş oldu.

Özel Bankalarda Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü

Merkez Bankası açıklanan veriler ışığında 2020 yılı sonu enflasyon oranlarının %7,4 seviyesinde olacağını açıklaması kamu bankaları gibi özel bankaları da hareketlendirdi. Aylık bazda sürekli olarak enflasyon oranlarının düşüş yaşaması oranların ilerleyen dönemlerde %0,80 seviyesine kadar düşüş yaşamasını beklenmesini oluşturdu.

Virüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda gözü korkan özel bankalar normalleşme sürecine girilmesinin ardından oranlarını geriye çekmeye başladı. Özel bankalar arasında ING, Yapı Kredi, TEB, Kuveyt Türk ve Garanti BBVA tarafından konut kredilerinde önemli indirimler yapıldı. Nisan ayında indirim yapan bu bankalar Mayıs ayı başı itibariyle beklentilerin gözle görülür bir seviyeye gelmesi nedeniyle bir kez daha faiz oranlarında indirime gitme kararı aldılar.

En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı %0,79 Oldu

Konut kredisi anlamında pazar araştırılması yapan firmalar piyasada şuan en uygun konut kredi faizi sunan bankaları açıkladılar. Kamu bankaları tarafından sunulan %0,79’luk konut kredi faiz oranı bu anlamda en düşük seviye olarak gösterildi. Tabi bu kredinin özel bazı detayları olduğunu da bilmek gerekiyor.

Sıfır konut için en düşük oran bu şekilde kamu bankaları tarafından sunulurken, İkinci el konut kredisi içinse %0,89 ile kredi sağlayan Kuveyt Türk, ING Bank, Türkiye Finans ve Yapı Kredi Bankası dikkat çekiyor. 5 Mayıs itibariyle uygulanmaya başlayan bu faiz oranları ile 10 yıl vadeli 325 TL konut kredisi çeken birisinin aylık ödemesi 4.200 TL olurken, toplam ödeme miktarıysa 504 bin TL olacağı görülüyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × five =